Intencją Księgi Gości jest wyrażenie szacunku dla Ireny Jarockiej, upamiętnienie zarówno jej dorobku artystycznego jak i osobowości artystki. Osoby pragnące zamieścić swoje wspomnienia związane z artystką, wypowiedzieć się na temat portalu lub wyrazić szacunek dla Ireny Jarockiej za całokształt jej dorobku, prosimy o przesłanie tekstu na: Jarocka@gmail.com.

Uzupełniamy stale materiały z życia Ireny na portalu IrenaJarocka.pl.
Brakujące materiały lub korekty prosimy o przesyłanie na Jarocka@gmail.com

18 sierpnia 2017 08:13 | Piotr

18 sierpnia 2017

Ireno, w dniu dzisiejszym już po raz szósty zamiast patrzeć jak dmuchasz świeczki na torcie, pójdziemy na cmentarz zapalić Ci znicze. Wszystkiego najlepszego Tam, jeśli jakieś Tam istnieje…

17 sierpnia 2017 18:50 | Maciej

Proszę nie mówić, że niewiarygodne źródła, bo jak zapytałem najpierw KG to moj post został usunięty, wiec zapytalem dystrybutora płyt, czyli PR, które zawsze odpowiada na maile. Prosze sie dogadać z przedstawicielami PR, bo sami państwo generujecie sprzeczne informacje. Pozdrawiam

16 sierpnia 2017 22:56 | Fundacja IJ

Spot miejski w W-wie - Koncert w hołdzie Irenie Jarockiej, 21.08.2017


16 sierpnia 2017 20:58 | Maciej

Niekoniecznie, w lipcu sklep PR pisal, ze nie planuja poki co kolejnych czesci serii oprocz vol.1

-------------------------------------------------------------
To nie Sklep PR decyduje co, kiedy jest wydawane i przez kogo jest realizowana dystrybucja. Agencja Muzyczna PR przy współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej planują nadal wydawanie kolejnych płyt z tej serii. Jest obecnie nowy Dyrektor i sprawy są nadal w planach Agencji Muzycznej PR i detale negocjowane. Jak termin wydania będzie znany, podamy na oficjalnych poartalach Ireny Jarockiej.

Prosimy uprzejmie nie podawać niesprawdzonych spekulacji na temat co kto i kiedy, zwłaszcza z niewiarygodnych źródeł.

Michał Sobolewski

16 sierpnia 2017 14:50 | Jakub

Irena Jarocka jakiej nie znacie vol.2

O jesiennej premierze tej płyty pisano już dość dawno. A jaki będzie na niej repertuar? Czy będą to także dwie płyty?

15 sierpnia 2017 20:47 | juergen

Sierpniowa zdjeciowa refleksja.........

Wpadlo mi w rece takie jedno sierpniowe i chyba nawet wokolfestiwalowe zdjecie. Irena i Paweł, szef owczesnego Gdanskiego Fan-Clubu Ireny Jarockiej. Kawal czasu...

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Irena-Pawel-Wilinski-1978.jpg

[www.youtube.com]

15 sierpnia 2017 16:54 | juergen

Maciej,
premiera albumu ''Irena Jarocka ktorej nie znacie vol.2" planowana jest na 29.11.2017

15 sierpnia 2017 16:31 | Maciej

Album

Czy wiadomo co z kolejną częścią albumu z serii ''Irena Jarocka ktorej nie znacie''? Miały systematycznie ukazywac sie kolejne części...

10 sierpnia 2017 20:18 | Ania

piosenki Ireny

Dlaczego Kino Polska Muzyka nie nadaje piosenek Ireny. Nawet na liście top 30 jest tylko ,,Beatelmania story"?

--------------------------------------------
Takie pytania prosimy kierować do decydenta i właściciela programu - Kino Polska Muzyka. Jeśli odbiorcy będą to piosenki będą nadawane.

Fundacja IJ

1 sierpnia 2017 04:48 | FIJ

Co wydarzy się w sierpniu?


1 sierpnia 2017 04:48 | FIJ

Co wydarzy się do końca roku?30 lipca 2017 18:19 | Dani

Msza Św.

Msza św w intencji Ireny Jarockiej i Jej rodziców odprawiona zostanie ,dnia 18-08-2017 godz 18.30 w Kościele Syminaryjnym
ul Krakowskie Przedmieście 52/54 Wa-wa.

29 lipca 2017 11:32 | Jakub

Prywatne archiwa

Zawsze zachwycamy się mało znanymi materiałami o Irenie Jarockiej - najczęściej z prasy lokalnej - prywatnymi fotografiami. Zazwyczaj każdy coś takiego w swoich zbiorach ma. Podzielmy się nimi! Jestem stosunkowo młody, więc zawsze bardzo ciekawią mnie te rzeczy, ale przecież nie tylko młodzi będą tym zainteresowani. Skądinąd wiem ile radości sprawiały pokazane publikacje z czeskich czy niemieckich gazet czy też np czeski plakat filmu Motylem... A co byłoby, gdyby "znalazły się"materiały rosyjskie, francuskie, a może jeszcze innych krajów?. Gorąco namawiam - zróbmy to!
Mam jeszcze inny pomysł. dotyczy on zdjęć. Pani Irena miała niesamowitą ilość sesji zdjęciowych, składających się z wielkiej ilości różnorodnych ujęć. Powszechnie znane są tylko niektóre, wybrane. Nawet w tutejszej galerii są one niekompletne, ale za to krążą gdzieś między fanami. To może być świetna zabawa, gdy ktoś zamieści jakieś zdjęcie, reszta osób przewietrzy swoje kolekcje i uzupełni tym, co sami posiadają. Przy okazji uzupełnimy to, co już jest na tej stronie, w galerii...
Serdecznie zachęcam

22 lipca 2017 00:15 | juergen

Kiedys... w letnim kalendarzu Ireny................

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/wycinki-NonStop-1974-1.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/wycinki-NonStop-1974-2.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Bobby-Vinton.jpg
[www.youtube.com]

W 1974 utwór ten zajął pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100.
Każdy muzyk, artysta, marzy o tym, aby jego kompozycje, piosenki, przetrwały lata i żeby słuchały ich całe pokolenia. Mało któremu niestety się to udaje. Udało się to Naszej Irenie, albo inaczej, zapracowala na ten przywilej.
A w Billboard tez Irena byla, ale o tym przy innej okazji ;-)

[www.youtube.com]

21 lipca 2017 02:33 | Ewa

Powązki u Irenki20 lipca 2017 08:14 | Marzena

Szukam książki

Witam, zawsze podziwiałam Irenę Jarocką. Przeczytałam książkę Marioli Pryzwan - "Wymyśliłam cię". teraz szukam książki Irena Jarocka "Motylem jestem czyli piosenka o mnie samej". Czy ktoś ma i odsprzeda? Chętnie odkupię. Mój adres: decymka@nauczycieleprzedszkola.pl
Pozdrawiam wszystkich miłośników twórczości Ireny Jarockiej.

14 lipca 2017 23:37 | Fundacja IJ

Video demo: Charytatywny koncert ku pamięci Ireny Jarockiej w Studiu Lutosławskiego, 03.04.2017

Na scenie wystąpili znakomici wykonawcy: Kayah, Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska, Ania Rusowicz, Halina Frąckowiak, Andrzej Lampert, Janusz Szrom.

[www.irenajarocka.pl]14 lipca 2017 22:50 | MS

Malarstwo - Kama Zawadzka

Malarstwo. Obrazy akrylowe, malowane na płycie. Stworzone w latach 2007-2016. Inspirowane oraz autorskie. Portrety malarskie.

[kamazawadzka.pl]11 lipca 2017 20:08 | Bogusia L

II Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2017, to kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu."Złota Dziesiątka" walczyła w konkursie o nagrodę im. Heleny Majdaniec. W tym roku Zjazd odbył się w dniach 7-9 lipca pod hasłem "Młodzi śpiewają Jarocką". Nasza, jak to mawiała Irena, "Lisia rodzinka" w tym Zjeździe uczestniczyła.
W pierwszym dniu, w Studio S1 Radia Szczecin byliśmy na spotkaniu z Mariolą Pryzwan i gościem honorowym ZMG mężem Ireny Jarockiej - Michałem Sobolewskim. Odbyła się tam promocja książki "Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach". Prowadziła całe spotkanie Maria Szabłowska. Bardzo lubię opowieści o Irenie, do tego na ściance wyświetlane były przepiękne zdjęcia Ireny autorstwa Renaty Pajchel. Już nie mogę się doczekać tego albumu ze zdjęciami. Dostałam też dedykację od pana Michała w książce z trzema siódemkami :) Na koniec jeszcze wspólne zdjęcia i powrót do domu.
Jednak krótki to był powrót, bo już w sobotę wróciliśmy do Szczecina. Tym razem na dłużej, z noclegiem. Tego dnia w studiu TVP Szczecin odbył się konkurs wokalny, gdzie dziesiątka finalistek śpiewała piosenki Irenki i rywalizowała o nagrodę im. Heleny Majdaniec. Ten koncert był też transmitowany na żywo na antenach TVP, a my mieliśmy okazje w nim uczestniczyć, co było dodatkowym przeżyciem. Podobały nam się piosenki wykonywane przez młode uczestniczki. Nasze typy dostały nagrody, choć w
rodzinie nie byliśmy do końca zgodni. Brawo młodzież, brawo organizatorzy! Niech ten Zjazd trwa w Szczecinie jak najdłużej.
Po konkursie odbyła się szczecińska wideoteka. Maria Szabłowska rozmawiała z Andrzejem Kuryło o jego piosenkach i gwiazdach, dla których pisał. Pan Andrzej opowiadał bardzo ciekawie o piosenkach, które tworzył. Wspomniał także, że niedługo wyjdzie płyta z jego tekstami. Irena też tam będzie śpiewała.
Niedziela była ostatnim dniem tegorocznego zjazdu, a finalistki ponownie zaprezentowały się publiczności. Tym razem jednak ludzi było zdecydowanie więcej, ponieważ impreza odbywała się w Różanym Ogrodzie. Gdy tam przybyliśmy i zobaczyłam te piękne róże, to od raz przyszła mi na myśl piosenka w wykonaniu Ireny "Tyle róż" i słowa piosenki.
Tyle róż było w snach, tyle snów było w nas... i wtedy usłyszałam Motylem jestem i piękny głos :) Trwała próba Ani Żebrowskiej i już czułam jak może być za dwie godziny podczas recitalu.
O godzinie 12 wystąpiła Julia Trojanowska z krótkim recitalem. Julia jest laureatką grand prix Zjazdu Młodych Gwiazd 2016. Niedawno została nagrana autorska płyta pt. "Pośród śmiesznych słów", na której śpiewa Julia. Znajdują się na niej trzy utwory: "Życie - teatr", "Zmęczona miłość", "Pośród śmiesznych słów". Słowa napisał Rafał Podraza, muzykę zaś Krystyna Piotrowska i Jerzy Petersburski Junior. Płyta była dostępna podczas tegorocznego festiwalu. Wydała ją Szczecińska Agencja Artystyczna i Radio Szczecin
Po Julii wystąpiła "Złota dziesiątka" czyli Julia Chmielarska, Zuza Jurkiewicz, Martyna Kaleta, Amelia Kurantowicz, Magdalena Mikulska, Amelia Rydzyńska, Oliwia Skóra, Alicja Szemplińska, Hanna Sztachańska i Martyna Zygadło. Zapamiętajmy te nazwiska, niektóre dziewczyny już zdobywały nagrody i wyróżnienia na innych konkursach i występowały w TV.
Podczas ich występu poszłam trochę dalej od sceny by popatrzeć na reakcje szczecinian. Ludzie klaskali, śpiewali, a nawet tańczyli. Tak się cieszę, że Ireny Jarockiej piosenki dają ludziom tyle radości. Irenko dziękuję.
Przyszedł czas na który powiem szczerze i bardzo czekałam i troszkę się obawiałam. Nie wiedziałam jak odbiorę na żywo recital Anny Żebrowskiej w repertuarze Ireny Jarockiej. Podeszłam bardzo blisko sceny by lepiej widzieć i słyszeć. Od pierwszego momentu Ania skradła moje serce i zresztą nie tylko moje :)
Przez cały koncert na stojąco świetnie się bawiłam i nawet "śpiewałam" te znane mi teksty. Ania mocno rozruszała liczną szczecińską publiczność. Było bardzo wzruszająco. Aniu dziękuję za recital i już czekam na płytę z Twoimi piosenkami.
Po koncercie przyszedł czas na pożegnania z organizatorami i gośćmi tego Zjazdu. Nasza rodzinka udała się do centrum Szczecina troszkę pozwiedzać.
Dziękujemy Rafałowi Podrazie i wszystkim Organizatorom za to, że mogliśmy tam być.
Dziękujemy p. Michałowi Sobolewskiemu za wspólne 3 dni rozmów o Irenie, za gadżety i wspólne zdjęcia.
Marioli Pryzwan i Sławkowi za kolejne spotkanie i oby szybko do zobaczenia już z nową książką o Irenie, która ma wyjść w listopadzie tego roku. Zapowiada się bardzo ciekawie.
Miło było spotkać także znajome twarze, które nas znają z koncertów Ireny.
Dziękuję Romanowi i Dawidowi za wspólne "koncertowanie" podczas tego weekendu.
Irenko Tobie dziękuję za to, że byłaś, jesteś i będziesz w moim sercu. Dalej bądż mym Aniołem i dodawaj mi sił.

11 lipca 2017 14:31 |

Antologia

Witam wszystkich. Czy juz wiadomo cos wiecej na temat kolejnej czesci Antologii z PR ''Irena Jarocka ktorej nie znacie''? Sklep PR milczy w tej sprawie...

9 lipca 2017 22:47 | juergen

Mlodzi spiewaja Jarocka! II Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2017. Finał.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-1.jpg

Julia Chmielarska piosenką "Mój słodki Charlie" wygrywa II Zjazd Młodych Gwiazd! Gratulujemy;-)

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-2.jpg

Finalistki konkursu "Mlodzi spiewaja Jarocka"
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-3.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-4.jpg

Najmłodsza uczestniczka konkursu Amelia Kurantowicz
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-5.jpg

Zlola dziesiatka walczyla w konkursie o Nagrodę im. Heleny Majdaniec
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-6.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-7.jpg

Kryształowy Kamerton ZAKR-u przyznany dla Oliwia Skóra uczennicy Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, na zdjeciu z Krzysztofem Dzikowskim


W Jury zasiadl min. pierwszy od prawej, znany autor tekstow pan Krzysztof Dzikowski, ktorego piosenki spiewala cala Polska
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-8.jpg

Pomyslodawca i organizator Zjazdu Mlodych Gwiazd w Szczecinie - Mlodzi spiewaja Jarocka, dziennikarz i autor Rafal Podraza (pierwszy z prawej)
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-konkurs-9.jpg

7 lipca 2017 19:07 | juergen

Mlodzi spiewaja Jarocka! II Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2017. Dzisiaj: szczecinska promocja ksiazki "Wymyslilam Cie. Irena Jarocka we wspomnieniach".

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-promocja-ksiazki-1.jpg

Na zdjeciach: redaktor Maria Szablowska, autorka ksiazki Mariola Pryzwan, maz Naszej Ireny Michal Sobolewskihttp://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-promocja-ksiazki-2.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-promocja-ksiazki-3.jpg

7 lipca 2017 17:54 | Piotr

II Zjazd Młodych Gwiazd rozpoczął się w Szczecinie

Polska piosenka z lat 70 i 80 XX wieku jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Tworzone wtedy utwory wciąż zachwycają swoją formą i treścią. Zjazd Młodych Gwiazd przywołuje tamtą tradycję i młodzi piosenkarze śpiewają wielkie przeboje. W tym roku Ireny Jarockiej.
[radioszczecin.pl]
[radioszczecin.pl]

7 lipca 2017 12:56 | juergen

Mlodzi spiewaja Jarocka! II Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2017- live w TVP

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka.jpg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Mlodzi-spiewaja-Jarocka-reklamaTV.jpg

4 lipca 2017 16:56 | TVP Rozrywka

II Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2017

Na żywo w TVP Rozrywka! "Zjazd Młodych Gwiazd" to kontynuacja ubiegłorocznego pomysłu. "Złota Dziesiątka" walczy w konkursie o Nagrodę im. Heleny Majdaniec. O godz. 17.30 zapraszamy na konkurs młodych, natomiast o godz. 19.00 rozmowa Marii Szabłowskiej z Andrzejem Kuryłłą. Warto zaznaczyć, że w konkursie mogą wystąpić jedynie laureaci festiwali międzynarodowych i ogólnopolskich. W tym roku młodzi zmierzą się z repertuarem Motyla Polskiej Piosenki - Ireny Jarockiej. Któż z nas nie zna takich przebojów jak "Nie wrócą te lata", "Gondolierzy znad Wisły", "Odpływają kawiarenki"? Niewątpliwie Jarocka była jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Warto więc Jej repertuar ocalać od zapomnienia. "Polska młodzież, śpiewa polskie piosenki" to hasło w zalewie anglojęzycznego nazewnictwa, jest bardzo potrzebne. Szczecin, to kolebka polskiego bigbitu. To tutaj swoje kariery zaczynali: Niemen, Sobczyk, Frąckowiak, Majdaniec i wielu innych. Trzeba o tym przypominać, tak samo jak o tym, że polska piosenka może mieć piękną melodię i znakomity tekst. Zjazd Młodych Gwiazd, to nie konkurs jednodniowy. Starannie dobrane jury ma pomóc adeptom sztuki wokalnej. I tak się dzieje Wiktoria Tracz, zeszłoroczna laureatka konkursu, nagrała już premierową piosenkę do tekstu Krzysztofa Dzikowskiego, Julia Chmielarska z piosenką Jerzego Petersburskiego Jr. wystąpiła w krajowych preselekcjach konkursu Eurowizji Junior 2016. Laureatka Grand Prix - Julia Trojanowska także nie zasypia gruszek w popiele, obecnie szykuje autorski materiał na płytę. Piosenki specjalnie dla niej napisali: Jerzy Petersburski Jr., Krystyna Piotrowska i Rafał Podraza. - Zadaniem Jury - mówi Maria Szabłowska - jest pomagać. Uważam, że Zjazd Młodych Gwiazd ma bardzo udany zestaw. Każdy z nas, na swoim polu, może pomóc. Krzysiek, Jurek, Krystyna czy Rafał napiszą piosenki, a ja czy Dorota - pokażemy je słuchaczom dzięki radiu.

30 czerwca 2017 20:19 | halina

dzisiaj dowiedziałam sie, że Andrzej Ellman nie żyje. Napisał dla Irenki pięknych parę piosenek.

30 czerwca 2017 15:09 | Fundacja IJ

Polska Młodzież Śpiewa Polskie Piosenki


25 czerwca 2017 23:01 | Jasio

Kocha się raz - Irena Jarocka & Waldemar Kocoń

Ta piosenka jest wręcz cudowna a duety śpiewający i tańczący wspaniałe. Aż nogi rwą się do tańca! JK25 czerwca 2017 17:40 | AD

Irena Jarocka - Kawiarenki

To nie piosenka - ale ARTYSTA, który potrafi ją zaśpiewać są godne uznania. Dla mnie Pani Irena jest to ARTYSTKA dużej KLASY, tak jak zapomniana do niedawna Anna GERMAN.


25 czerwca 2017 01:00 | YT

IRENA JAROCKA Gdański most

Jedno z pierwszych nagrań Ireny Jarockiej z połowy lat 60-tych. Znalazło się na płycie "Rubinowy Laur", wydanej przez Radio Gdańsk z okazji 40-lecia Gdańskiego Studia Piosenki w 2004 roku.


21 czerwca 2017 13:29 | Robert Gołoński

Wielka strata

Wspaniała i utalentowana osoba. Szkoda, że nie ma jej już wśród nas.. To bardzo przykre.

Pozdrawiam.

16 czerwca 2017 10:20 | juergen

Est-ce que l'autre soir c'était Patricia Kaas.....................?

Bardzo lubie Patricie Kaas, zawsze kiedy wychodzi jej nowa plyta, kiedy przyjezdza do nas ze swoim nowym show, nigdy nie przegapie. Chociaz nie jest grana w radio ma swoja stala publicznosc na koncertach, kupujacych jej plyty, ja do nich tez naleze. Niektorzy sluchaja wykonawcow ze wzgledu na oktawy, ja mam troche inne kryteria, czysciutki glos, poprawnie zaspiewana piosenka, to jest dla mnie za malo ciekawe, lubie zeby ten glos mial jeszcze cos wiecej. O Urszuli Sipinskiej np. mowiono, ze spiewa "przez nos", a ja to spiewanie wlasnie tez lubialem. Nie ma chyba nikogo, kto by bardziej ode mnie nie lubial np. Anny German. Dobrze, ze rozne sa smaki, gusta i zainteresowania, ale dla mnie Nasza Irena na pewno nie byla muzycznym przypadkiem.
Ta piosenka francuska zarazila mnie Irena zaraz po swoim powrocie z kilkuletniego pobytu w Paryzu. Bylem zachwycony blokiem francuskich standartow, ktore pieknie interpretowala Irena przez wiele lat na swoich koncertach, tych biletowanych w zamknietych salach koncertowych, teatrach. To bylo na prawde wielkie kino, bo nie tylko sluchalo sie spiewajacej Ireny na scenie, ale rowniez wchlanialo sie oczami ta aktorska widoczna interpretacje tych pieknych utworow. To wtedy wlasnie, jeszcze jako maly chlopak z podstawowki, poznawalem zupelnie mi nieznany repertuar francuskiego chanson, to byl tez ogolnie koncertowy hit dla zgromadzonej publicznosci, tego repertuaru, tych nagran w wykonaniu Ireny nie mozna bylo wtedy posluchac w radio czy w TV, kupic takiej plyty, to przyszlo, ale duzo pozniej.
Ta pierwsza milosc do francuskiej piosenki, ktora zasadzila we mnie Irena moglem tez, jak sie okazalo, dalej rozszezyc za sprawa programu radiowego, ktory prowadzil w tamtych czasach Lucjan Kydrynski. To byl nocny program, chyba tylko w sobote albo w niedziele, po kryjomu przed rodzicami, z radiem tranzystorowym przy uchu na poduszce, sluchalem az do zasniecia ciekawych anegdot L.Kydrynskiego o piosence francuskiej i ich wykonawcach i nie tylko. To tam poznawalem i slyszalem po raz pierwszy np. Françoise Hardy, Milve, Juliette Gréco czy Nana Mouskouri.
Kiedy ta straszna choroba przerwala nagle ten nasz wokol-Irenowy-barwny-swiat, pojscie na jakis koncert, kupienie plyty czy sluchanie jakiejs nowej muzyki wykonawcow, ktorych lubie, wszystko to bylo nagle jakos inaczej odbierane, te kiedys radosne, czesto wyczekiwane sytuacje, wymagaly nagle innego podejscia, innej reakcji, jakiejs innej radosci odbioru i zadowolenia. W takich wlasnie momentach wiedzialem, ze jest taki jeden koncert, ktory juz nigdy sie nie odbedzie..... , ze jest taka plyta, ktora juz nigdy nie bedzie nagrana, nie ukaze sie........ ten, ta Ireny...
W roku odejscia Ireny od nas na zawsze, a nawet dokladnie w dzien moich urodzin, ukazala sie biografia Patrici Kaas, ktora naturalnie w tym dniu kupilem. Normalnie zaczolbym ja od razu czytac, ale ..... pozostalo tylko na pobieznym przegladnieciu, obejrzeniu zdjec. Nie byl to jeszcze dobry czas na czytanie takiej pozycji.... ksiazka musiala wiec jeszcze troche poczekac, spogladalem tylko na nia jak lezala na stole....
Kiedy wreszcie latem siedzac na balkonie zaczolem ja czytac, skupilem sie na tych poczatkach, pierwszych wczesnych krokach jeszcze nie-kariery Patrici Kaas, znalem tez wczesniej wiele watkow jej zyciorysu z roznych wywiadow, Talk-Show w naszej TV. Czytajac jednak ten rozdzial, myslami przechodzilem juz powoli gdzie indziej, przeszlem oczami na moja balkonowa roze i wpatrujac sie przez nia w dal, przywolalem w myslach taki jeden dzien.
Bylo to dosyc dawno, czerwcowe sloneczne wczesne popoludnie, trwal wlasnie Festiwal Piosenki, Irena miala koncert w Opolu, czy to byl jednak ten rok, gdzie Irena miala swoj recital w Teatrze Kochanowskiego jako impreze towarzyszaca temu festiwalowi, tego juz tak dokladnie nie moge powiedziec. Autokar koncertowy Ireny i samochod techniczny staly juz przed Hotelem Opole, bylo bardzo cieplo, muzycy z zespolu Ireny stali jeszcze tez na zewnatrz, na chodniku, niektorzy jeszcze palili papierosy. Co rusz przy hotelu pojawiala sie jakas znajoma twarz wykonawcow festiwalu albo innych znanych ludzi TV, jedni wracali inni jechali na proby do Amfiteatru. Nareszcie na zewnatrz hotelu pojawil sie menago Bogdanowicz i rzucil haslo w moja strone: "Irena jest juz gotowa".
Raz, dwa, trzy i juz bylem na ktoryms pietrze i stalem przed otwartymi drzwiami hotelowego pokoju Ireny "o, fajnie, ze mi pomozesz" uslyszalem od Ireny. Bardzo lubilem byc w takich czy innych sytuacjach pomocny, dzis wiem, ze to takie same uczucie wtedy mialem, jak co najmniej assystent Barbry Streisand, ktory jeszcze przed samym wyjsciem na scene podawal jej cieply napoj, ktory pila przez slomke, czy brat Madonny, ktory kiedys jezdzil z nia na trasy koncertowe pomagal dopinac kostiumy sceniczne ;-)
Wziolem z pokoju Ireny worki z kostiumami scenicznymi i zapytalem, czy mam jeszcze wrocic po cos, ale Irena podziekowala, odpowiedziala, ze reszte wezmie juz sama. W autokarze powiesilem kostiumy na specjalnej sztandze i dolaczylem do czekajacych ludzi Ireny na zewnatrz. Po krotkim czasie pojawila sie Irena w holu hotelowym, stala tam z menago i jeszcze trzema osobami, rozmawiali. Trwalo to troche, wiec w miedzy czasie odjechal samochod techniczny na miejsce wieczornego koncertu.
Nie bylo to nic specjalnie dziwnego, czasem pojawial sie w miejscu koncertu ktos ze znajomych czy rodziny, wtedy prosila Irena aby sie nimi troche zajac, usadowic tych Jej gosci na widowni. Nie bylo to znowusz takie latwe, bo sale koncertowe Ireny w tamtych czasach byly mozna powiedziec nabite po brzegi. Rozmowy w holu przeciagaly sie troche, wszyscy gotowi do odjazdu spogladywali co chwile w kierunku stojacych z Irena. Ja wszedlem do holu i ustawilem sie w poblizu rozmawiajacych, naturalnie nie po to by przysluchiwac sie rozmowie, stanolem tak, aby nawiazac kontakt wzrokowy z Irena i dac Jej do zrozumienia, ze chce Ja uwolnic z tych toreb co trzymala caly czas w rekach i tak tez sie stalo. Ale czekajac jakas chwile na tem moment, bylem swiadkiem takiej malej jak dla mnie ciekawostki, Irena rozmawiala caly czas po francusku! Obok menago Bogdanowicza stal tez ktos z branzy, cos wtracal, albo tlumaczyl na polski, albo na francuski, na przeciw Ireny mezczyzna ze swoja francuska podopieczna, bardzo mlodziutka, drobniutka, niewysoka dziewczyna z ciemno-blond wlosami. Irena prowadzila z nim wlasnie dialog po francusku, czesto spogladajac i usmiechajac sie w strone jego podopiecznej. Nigdy wczesniej ani nigdy pozniej nie mialem okazji slyszec Ireny rozmawiajacej po francusku, naturalnie spiewajacej swoj swietny francuski repertuar na koncertach - tak, ale w dlalogu plynnie po francusku - nie.
Usadowilismy z drugim menago Jankiem Wisniewskim tych nowych gosci Ireny z Francji na widowni. Jak sie pozniej dowiedzialem, byl to jakis menadzer z Francji ze swoja podopieczna, byli na festiwalu w Opolu, polecono im tez zobaczyc koncert Ireny, byli w Opolu zawodowo, w ramach nawiazywania kontaktow itp.
Czytajac ten rozdzial biografii Patrici Kaas, zaczalem rozmyslac, probowac przywolac twarz tamtej mlodziutkiej dziewczyny sprzed lat, zaczolem liczyc ile by mogla miec wtedy lat....... i pojawilo sie to pytanie, ktore pozostanie na pewno juz bez odpowiedzi:
Est-ce que l'autre soir c'était Patricia Kaas...............? → Tylko, czy to byla Patricia Kaas tamtego wieczoru...............?

Irena wychodzi z Hotelu Opole:
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Irena-wychodzi-z-hotelu-zdjecie-1980.jpg

Piekna Irena na koncercie w bloku francuskim i ....... balkonowa roza, ktora pomogla przywolac to wspomnienie;-)
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/balkonowa-roza.jpghttp://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Irena-zdjecie-koncertowe-blok-francuski-1980.jpg
[www.youtube.com]

Teraz znalazlem jeszcze u mnie takie pasujace zdjecie, Irena po koncercie w takiej jednej garderobie:

11 czerwca 2017 00:55 | Retro-Inspiracja

Irena Jarocka - Bliski sercu dzień (singiel)


6 czerwca 2017 01:15 | YouTube

Od przedszkola do Opola z Ireną Jarocką


6 czerwca 2017 00:38 | Renata Chraniuk

Od przedszkola do Opola z Ireną Jarocką


W piątek 2 czerwca w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach odbył się konkurs wokalny, w którym przedszkolacy zaprezentowali utwory z repertuaru Ireny Jarockiej. Konkurs odbył się z okazji 5. rocznicy śmierci artystki.
Występujących oceniało jury, w którym zasiadł m.in. przyjaciel Ireny Jarockiej Andrzej Ożarek.
Podczas konkursu wyświetlono zdjęcia i wywiady z piosenkarką, przypomniano jej życiorys.
Zgromadzeni na sali uczniowie i goście usłyszeli znane przeboje m.in. „Kawiarenki”, „Wymyśliłam Cię”, „Sto lat czekam na Twój list”, „Motylem jestem.”
Koncert zorganizowany przez Renatę Chraniuk miał na celu propagowanie twórczości artystki oraz budzenie zamiłowania do muzyki  i tańca w dobie otaczającej plagi uzależnień.

[www.pultusk24.pl]

4 czerwca 2017 22:56 | Jacek

IRENIADA w Wapnie

Dzisiaj w Wapnie (woj. wielkopolskie) odbyła się III edycja Powiatowego Przeglądu Piosenek Ireny Jarockiej. Informacje i multimedia pojawią się wkrótce na

[ ireniada.blogspot.com ]3 czerwca 2017 19:38 | Maciek-Freiburg

do Artura

Arturze, wspoltowarzyszu tego pieknego czasu... Myslmy pozytywnie! Tak powiedzialaby pewnie Irena :-) Wiem, ta rzeczywistosc jest juz inna...ale tego nie zmienimy!
W srode przejezdzalem kolo Nagold. Gdy spojrzalem na drogowskaz ogarnelo mnie dziwne uczucie... wspomnienie - tak jakby to byl sen. Nie mialem odwagi wjechac do miasta.
Pozdrawiam wszystkie Jarenkowe Ludki. Wspominajac!!!

3 czerwca 2017 18:19 | ARTUR(Wrocław)

Tylko jeszcze należy mieć nadzieję, że tym laskiem nie są zainteresowani developerzy... bo w wawce nie takie numery przechodziły za rządów obecnej pani prezydent i jej partii.
Opór pani Nehrebeckiej czołowej aktywistki i oddanej zwolenniczki obecnej prezydent wawy pozwala mi taką smiałą wątpliwość.
Nie wierzę im...szczególnie tej formacji...nic a nic....póki nie będzie to czarno na białym notarialnym dokumencie i z zapewnieniem co do przyszłosci tego atrakcyjnego kawałka Wawy.

1 czerwca 2017 12:39 | Ewa z Warszawy

Oczywiście nazwa brzmi- Las Ireny Jarockiej. Napisałam Lasek bo tak o nim myślę.
Pozdrawiam.

1 czerwca 2017 12:33 | Ewa z Warszawy

W temacie Lasku Ireny i Rady Dzielnicy Białołęka

31.05.2017 / 01.06.2017 g.1.20 w nocy
O tej porze odbyło się głosowanie w temacie nadania nadania imienia Ireny Jarockiej Laskowi na Białołęce:)

Byłam słuchaczem/ obserwatorem tych obrad Rady dzielnicy Białołęka i wspólnie z innymi osobami, fanami, sympatykami Ireny mogliśmy "zasmakować" klimatów politycznych...ale o tym nie będę pisać. Ponieważ posiedzenie rady przedłużało się, o północy był już wniosek o ich zakończenie i przełożenie kolejnych tematów na inny termin, ale dobrze, że jednak mimo zmęczenia wszystkich obecnych obrady potrwały dalej. Dobrze, że nasz długi trud bycia na tej sali nie poszedł na marne. Jakże pięknie mówiły tam do mikrofonu do radnych i zgromadzonych obie Mariole....efektem był wynik głosowania 21:1. Bardzo się z tego cieszę i pozostaję w nadziei na ostateczne pozytywne zakończenie batalii i nadanie nazwy Lasek Ireny Jarockiej:)
Pozdrawiam Wszystkich. Dziękuję osobom, w towarzystwie których spędziłam ten ważny wieczorno-nocny czas:)
Ewa