Intencją Księgi Gości jest wyrażenie szacunku dla Ireny Jarockiej, upamiętnienie zarówno jej dorobku artystycznego jak i osobowości artystki. Osoby pragnące zamieścić swoje wspomnienia związane z artystką, wypowiedzieć się na temat portalu lub wyrazić szacunek dla Ireny Jarockiej za całokształt jej dorobku, prosimy o przesłanie tekstu na: Jarocka@gmail.com.

Uzupełniamy stale materiały z życia Ireny na portalu IrenaJarocka.pl.
Brakujące materiały lub korekty prosimy o przesyłanie na Jarocka@gmail.com

2 maja 2021 08:55 | juergen

40 lat widowiska muzycznego Katarzyny Gärtner "Pozłacany warkocz"

Dziś właśnie przypada 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III powstanie śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Dom-Muzyki-i-Tanca-Zabrze-budynek.jpg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-Pozlacany-warkocz-zdjecie-z-clipu-1.jpeg

A dokładnie 40-ci lat temu, 2.05.1981, na 60-tą rocznice tego powstania, na deskach sceny Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, miała miejsce premiera wspaniałego widowiska muzycznego "Pozłacany warkocz" z muzyką Katarzyny Gärtner w reżyserii Kazimierza Kutza ze scenografią Andrzeja Czeczota, z którego pochodzi wiele świetnych utworów lubianych i przypominanych do dziś. To niezwykle barwne i radosne widowisko słowno-muzyczno-kostiumowe stworzone właśnie przez Katarzynę Gärtner, ma na celu przybliżyć osobom spoza Śląska jego wyjątkowość, fascynująca historię oraz bogatą kulturę.
Dla Ireny na potrzeby tego widowiska Katarzyna Gärtner napisała dwie piosenki "Blondyny" i "List". Na szczęście oba utwory, nigdy wcześniej nie wydane, znalazły się po raz pierwszy na płycie z serii "Irena Jarocka której nie znacie" vol.1 (2017) w ten sposób pozostaną teraz na zawsze i w tej formie upamiętnione. Mam duży sentyment do tych piosenek, nie tylko dlatego, ze należą do moich ulubionych z repertuaru Ireny, ale tez dlatego, ze mialem szczęście i wielka przyjemność być w tym pamiętnym premierowym dniu "Pozłacanego warkocza" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu i usłyszeć wtedy po raz pierwszy te premierowe utwory Ireny.

  Pamięam do dziś, piękna, szczęśliwa Irena i dwa nowe utwory, które trzeba było przygotować na ten występ, ile się wtedy działo w karierze Ireny! - prawdziwy obłęd! Irena była wtedy bardzo zapracowana, w środku dużej trasy koncertowej po Śląsku. Spośród oklejonych afiszami i plakatami reklamującymi katowickie koncerty Ireny, wypatrzyłem tez na jednym słupie reklamowym, taki inny, bardzo kolorowy, chyba żółto-pomaranczowy, wrzucający się w oko plakat informujący o premierze "Pozłacanego warkocza" i udziale Ireny w tym widowisku. Było na nim wyróżnionych jeszcze wiele innych znanych nazwisk, ale napis Irena Jarocka zaraz dotarł do mojego oka ☺︎ i niesamowicie ucieszyło mnie to, bo była to prawdziwa niespodzianka dla mnie, nie mialem pojęcia, ze Irena przygotowuje się do tego programu, ze będzie tam prezentowała te dwa premierowe utwory.

Na długo przed wieczornym koncertem, dotarłem do Naszej Gwiazdy☆ i pozostałem do końca wieczoru, kręcąc się na zapleczu sceny, mając cały czas w uchu ostrzeżenie menago Ireny, Jerzego Bogdanowicza, abym uważał bardzo sam na siebie, bo jak mnie stamtąd wyrzucą, to on mi nie będzie mógł pomoc. Była wtedy bardzo nieciekawa ogólna sytuacja polityczna, środek różnych zamieszek wokół "Solidarności", a przy tej nagrywanej dla TV produkcji z udziałem publiczności, było wszędzie, na zapleczu, na widowni i w całym obiekcie Domu Muzyki i Tańca, pełno tzw. u-bowcow z wydziału bezpieczeństwa, którzy mieli mieć na oku wszystko, aby nie było jakiś "niespodzianek", nic się nie działo, co mogłoby przeszkadzać ówczesnej władzy, dla przykładu np. rozrzucone ulotki -Solidarności-, jakieś okrzyki z widowni, no i oczywiście czujna cenzura, aby nic nieodpowiedniego, czy dwuznacznego nie pojawiło się na scenie wizualnie czy w słowie. Czy była transmisja telewizyjna na żywo, tego nie pamietam, ale chyba to było wtedy za duże ryzyko dla ówczesnej władzy. No takie to były beznadziejne czasy komuny.
Ale to wszystko było dla mnie nieważne, bo Irena pojawiając się, po prostu zawsze wygaszała to wszystko, kolorowała mnie i nam wszystkim to czy tamto, co było w tamtych latach szare i jakieś beznadziejnie niewygodne. Po prostu zabierała nas wraz ze swoją piosenką w lepszy świat, serwowała nam go na przysłowiowej srebrnej tacy ☺︎. Wielkie Jej dzięki za to ♡.
A tak przy okazji, program estradowy Ireny, z którym jeździła wtedy po całej Polsce, zaczynał się nawet na wyjściu Ireny piosenką- tekstem: "Witajcie w moim świecie, witajcie wśród mych śpiewek, witajcie w moim świecie na waszych trosk pogrzebie...". Później, przed nagraniem tej piosenki "Witajcie w moim świecie" na płytę "Irena Jarocka I", ten tekst został trochę zmieniony, i słowo "pogrzeb" zostało zamienione. Menago Bogdanowicz uważał, ze to słowo jest za ciężkie i za bardzo rażące, nie bardzo odpowiednie.

Nie pierwszy raz przywołuje tutaj to piękne majowe wspomnienie z 1981, ale przy 40-tej rocznicy warto to zrobić.
Jezeli znajdę mój dawny wpis w tym temacie dokleję go, aby nie powtarzać się za bardzo. Dołączę tez wypowiedz Katarzyny Gärtner, wspominającej to tak znaczące i wazne w Jej karierze wydarzenie.


● muzyka Katarzyna Gärtner tekst Ewa Bober

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Katarzyna-Gaertner.jpeg Katarzyna Gärtner - krótki wycinek z rozmowy Elżbiety Musiał z kompozytorką "Pozłacanego warkocza", 22.05.2017:

● Wielka muzyka zasługuje na wielką oprawę. Do historii przeszły już Twoje duże formy muzyczne: musical „Na szkle malowane”, Msza Beatowa „Pan przyjacielem moim”, oratorium „Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony” czy „Pozłacany warkocz”. Są to studnie, które nie wysychają.

K.G. Wielu wokalistów do tej pory nagrywa nowe wersje starych hitów. I to mnie cieszy. W knajpie w Ustce słyszałam niedawno, jak gość gra do tańca na keyboardzie moją piosenkę „Na opolskim rynku”. A czy wiesz, że 20 lat temu Bayer Full nagrał „Powiadają, żem jest ładna”? Piosenka pochodzi z „Pozłacanego warkocza”. Discopolowcy poszli tym śladem. Ten nurt rozwinął się w ogromny przemysł. Wykorzystali masę ludowych motywów, a teraz śpiewają własne piosenki. Dziś jest to główna gałąź polskiego show biznesu.

● Właśnie, w „Pozłacanym warkoczu” za tworzywo posłużył Ci śląski folklor, któremu nadałaś styl country. I to był Twój kolejny muzyczny eksperyment. Zawsze eksperymentowałaś, wymyślałaś trendy, ustalałaś mody. Nie dziw się więc, że miałaś epigonów. Ale mówiąc o studniach, które nie wysychają, miałam na myśli to, że wciąż chcemy słuchać Twoich utworów. Duże dzieła przez lata nie straciły na wartości. Czy Wy sami będziecie do nich powracać?

K.G. Na Śląsku chcemy zrealizować nową wersję „Pozłacanego warkocza” w formie musicalu. Ciągnie mnie na Śląsk.

● Pochodzisz przecież ze Śląska, a „Pozłacany warkocz” to tamtejsze zalecanki, kołysanki i przyśpiewki w bluesowo-rockowym wydaniu, z których zbudowałaś śląską epopeję. Piosenki natychmiast stały się przebojami. A u sąsiada tam kapela gra, dziś moja miła śluby ma – nucili wszyscy. Mieszanka humoru, patriotyzmu i historii. Za tę śpiewogrę dostałaś Grand Prix „Opole 80”.

K.G. Wykonawców było wielu, byli Staszek Sojka, Krzysztof Cugowski, Głowisię śpiewała Rodowicz. Rysiek Riedel i Jasio Skrzek nie żyją. Irena Jarocka też. Siłą rzeczy takiego składu nie da się już stworzyć. Tylko muzyka i warstwa tekstowa pozostaną te same.


● muzyka Katarzyna Gärtner tekst Tadeusz Kijonka

_______________________________________________________________
5 lat temu wspominałem już tutaj udział Ireny w "Pozłacanym warkoczu" :

Kiedys wspominajac tu to wydarzenie, przypiolem do niego zla date, mimo, ze mialem ta przyjemnosc byc i pokrecic sie przy Irenie, kiedy w Domu Muzyki i Tanca w Zabrzu miala swoj wystep w tym z duzym rozmachem zrobionym spektaklu Katarzyny Gärtner w reżyserii Kazimierza Kutza ze scenografią Andrzeja Czeczota. Poniewaz niektore piosenki z tego musicalu byly nagrane wczesniej, niektore przedstwione byly tez przy okazji Festiwalu Opolskiego w 1980, jeszcze inne powstaly na krotko przed premiera, dlatego troche to pomieszalo moja chronologie w glowie a byl to taki moj dosyc intensywny wokolirenowy czas ♥. Sprawdzajac daty premiery "Pozlacanego warkocza" u innych wykonawcow albo w roznych zrodlach, tez jest male zawirowanie, ale dotarlem jednak do tej jednej prawdy + dodatkowo ponizsze zdjecie Ireny z proby generalnej, opatrzone przez fotoreportera opisem, ktore mi wowczas przeslal. To to zdjecie wpadlo mi wlasnie w rece i przypomnialo tamten piekny dzien a byl to piatek 2.05.1981r.
Myslalem, ze takimi dokladnymi datami, faktami z bogatej biografii artystycznej Naszej Ireny bedzie sie zajmowac jakas kolejna generacja sympatykow Jej piosenki, a my bedziemy patrzec dalej, tylko do przodu, ale stalo sie inaczej... i pozostaly piekne wspomnienia... w nich trzeba juz tylko grzebac, sortowac... nowych nie przybedzie......... ✝
Wiadomo jakie to byly wtedy czasy, nie tak technicznie wypasione jak dzis, ze informacje dochodza z kazdej mozliwej medialnej strony, wtedy podstawa do wiadomosci byl plakat na slupie ogloszeniowym albo kontakt z Irena albo menago, gdzie przypadkowo mozna sie bylo wczesniej troche dowiedziec co i gdzie w Irenowym Swiecie. Irena w tamtych wlasnie latach byla bardzo aktywnie obecna na Slasku, nagrywala dla PR w Katowicach, rejestrowala programy w Katowickiej TV, no a przede wszystkim bardzo duzo tam koncertowala ku mojemu wielkiemu szczesciu, bo wtedy przebywalem wlasnie edukacyjnie w Katowicach. To wlasnie z tamtego czasu mam najwiecej koncertowych wspomnien, moglem zalapywac sie w miare czasu na nawet kilka dni na trasach koncertowych. Katowice, "Hotel Katowice" byly tez przewaznie baza noclegowa na trasach slaskich, gdzie wczesniej lub bardzo pozno w nocy sie docieralo. Z dzisiejszego doroslego, dojrzalego punktu widzenia moge powiedziec, ze to w pewnym sensie ciezka nietypowa praca bez "normalnego" codziennego zycia, hotel, dwa a niekiedy trzy koncerty wieczorem, potem znowu hotel i spanie a pomiedzy tym wszystkim dziesiatki, setki kilometrow w autokarze koncertowym. No ale dla mnie-mlodego fana Ireny to bylo wtedy wszystko na HURRRAAA - Irena przyjezdza!!!!
Takie wielkie hurraa tez u mnie bylo wlasnie wtedy, kiedy pojawily sie w Katowicach bardzo kolorowe plakaty/afisze zapowiadajace premiere "Pozlacanego warkocza" z nazwiskiem Ireny jako jednej z wykonawcow. Byla to dla mnie zupelna niespodzianka, wczesniej nic o tym nie slyszalem. To bylo tez zupelne nowum w karierze artystycznej Ireny, udzial w tak wielkim widowisku muzycznym, ze specjalnie dla Niej napisanym materialem muzycznym, taki folklor slaski w stylu country, bo za tworzywo do "Pozlacanego warkocza" posluzyl Katarzynie Gärtner wlasnie folklor slaski. To barwne widowisko slowno-muzyczno-kostiumowe mialo na celu przyblizenie historii, bogatej kultury, ogolnie wyjatkowosci Slaska, wyjscie z tym tematem w Polske, gdzie Slask byl widziany glownie przez pryzmat kopalni i hut.
Okazja do wystawienia scenicznego "Pozlacanego warkocza" byla tez 60-ta rocznica III Powstania Slaskiego.
Bylem niesamowicie ciekawy tego nowego repertuaru Ireny, a dzis wiem, ze zaspiewane tam "Blondyny" i "List" naleza do moich ulubionych piosenek na liscie Irenowych-Top. Piosenki te to nie przeboje, ale byly w tamtym czasie, po emisji TV Katowice, bardzo czesto grane w radiu, szczegolnie "Blondyny", ktory to tytul najczesciej pojawial sie w publikacjach po "Pozlacanym warkoczu". Irena wypadla tam swietnie, wystapila w doborowym towarzystwie innych Gwiazd, ale co ciekawe, nie bylo tam pierwszoplanowych rol czy innych, nie bylo podzialu, kazdy wystep byl wazny. Zespol Piesni i Tanca "Opole" sygnalizowal, wprowadzal jak gdyby z tych slaskich oryginalow w pozniejszy przeboj, folklor slaski w stylu country, prawdziwy experyment, ale jakze udany. Minusem jednym jak pamietam byly tylko sluzby SB, pelno jakis tajniakow, byly to czasy Solidarnosci, cenzurowano kazde slowo, kazdy tekst spiewanej na scenie piosenki, albo np. miano oko, czy nie ma w dekoracjach scenicznych albo kostiumach jakis dwuznacznych przekazow, transmisja szla przez TV na cala Polske, juz nie pamietam jednak czy na zywo, czy program byl rejestrowany przez TV Katowice. Dodatkowo obserwowano tez publicznosc, czy nie pojawia sie jakies ulotki podpisane "Solidarnoscia" i nie wiem co tam jeszcze podejrzewano, ze moze negatywnie dotknac owczesna komune. Owczesny Menago Ireny tez dal mi pamietam jakies wskazowki co do mojego poruszania sie za kulisami, ze sam odpowiadam za siebie.
Pamietam tez taka sympatyczna sytuacje zakulisowa, kiedy Irena schodzila ze sceny po probie, Ryszard Riedel z poczatkujacego wowczas zespolu "Dzem" powiedzial usmiechniety w strone Ireny "... teraz bedziemy slawni, bo wystepowalismy z Jarocką...", Irena przyjela to z usmiechem i powiedziala im tez cos milego. To byl pierwszy wystep "Dzemu" w TV, po ktorym zaczela sie ich swietna kariera. Wystep, piosenki "Dzemu" spodobaly sie wtedy Irenie, zreszta Irena zawsze byla otwarta na mlodych ludzi, mlode talenty, ale pod warunkiem, ze byly dobre, mialy to cos.

http:// irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-Pozlacany-warkocz-zdjecie-z-clipu-2.jpeg
______________________________________________________________________________
Tutaj moje wspomnienie Ireny w "Pozłacanym warkoczu" przy okazji 30-lecia tej premiery:

Katarzyna Gärtner "Pozlacany warkocz" ... to juz 30 lat minelo...
Gdyby ktos sie pytal, co robila nasza Gwiazda 2.05.1981, to podpowiem, stala na deskach sceny Domu Muzyki i Tanca w Zabrzu w wielkim widowisku muzycznym Katarzyny Gärtner "Pozlacany warkocz", ktory chyba przez dwa dni (dokladnie juz nie pamietam) byl rejestrowany dla TV z udzialem publicznosci. Nasza Irena miala tam dwa wyjscia z piosenkami "List" i "Blondyny", obie bardzo lubie. Za kulisy wprowadzil mnie wtedy Menago N°2 Janek Wisniewski, Menago N°1 Jerzy Bogdanowicz uprzedzil z gory, ze nie mozna Irenie dzis przeszkadzac (a czy ja kiedykolwiek przeszkadzalem☺︎?) bo bylo sporo pracy, trwaly wlasnie proby z roznymi wykonawcami, trzeba bylo sie specjalnie koncentrowac ze wzgledu na kamery TV. Np. przy piosence "List" rezyser chcial, aby Irena weszla "niewidocznie" na scene, z za kurtyny z tancerzy, a kiedy oni sie rozchodzili, miala stac sama na srodku sceny. Nie bylo to takie latwe w wysokich szpilkach dotrzymac kroku tancerzom, pomagaly tylko duze kroki, albo Irena musiala podbiec, aby byc "niewidoczna". W rezultacie wszystko wyszlo dobrze, nawet fryzura nie ucierpiala przy tym bieganiu ☺︎.
Pamietam tez, ze krecilo sie tam sporo u-bowcow, wiadomo, czasy Solidarnosci, cenzurowano kazde slowo, kazdy tekst spiewanej na scenie piosenki, albo np. czy nie ma w dekoracjach scenicznych albo kostiumach jakis dwuznacznych przekazow, transmisja szla przez TV na cala Polske, wiec wiadomo. Nie moglem co prawda przeszkadzac, ale zdazylem powiedziec, co zauwazylem na miescie. Wtedy tez Irena miala trase katowicka w planach i wszedzie wisialy afisze i kilka plakatow, kilka, bo wiekszosc plakatow wysylanych przez PSJ dla reklamy koncertow, trafiala przeciez do prywatnych mieszkan. Przy Skarbku (Dom Towarowy) w Katowicach zobaczylem plakat (to zdjecie R.Pajchel - twarz Ireny, na glowie kratkowana czapka) a na ustach Ireny przyklejona skosnie biala ulotka z czerwonymi literami: "Jarocka ze studentami", "studentami" bylo napisane tym typowym liternictwem Solidarnosci z choragiewka. Na slupach, na afiszach Ireny tych czarno-bialych i niebiesko-bialych to samo, ale juz nie na ustach. Pozniej zwracalem specjalnie uwage w miejscach, gdzie byly plakaty i prawie na kazdym byla doklejona taka ulotka. Doinformowalem sie u takiego zaangazowanego aktywisty z Uniwerku, ze trwaja wlasnie na Slasku rozne strajki studentow, stad i taka akcja. Opowiedzialem to naszej Irenie, ucieszylo to Ja, Menago Bogdanowicz mruknol tylko, zeby nie bylo z tego powodu jeszcze jakis nieprzyjemnosci. Takie glupie to byly czasy. Szkoda, ze nie mam zdjecia takiego plakatu, bylby fajny dokument czasowy, chociaz moze w jakis archiwach katowickich, moze by sie cos jeszcze znalazlo.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-Pozlacany-warkocz-zdjecie-z-clipu-3.jpeg

24 kwietnia 2021 23:34 | juergen

Milva   [*]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/MILVA-okladka-plyty.jpg

Kiedy tu czy tam, za granicą, przy temacie Naszej Ireny, obcym, nieznającym zupełnie Naszej Gwiazdy, Jej kariery, Jej repertuaru, mialem przybliżyć postać Ireny, zapoznać, w jakiś sposób "zaprezentować", zawsze na pierwszym miejscu podawałem właśnie Milve jako przykład, aby przez to porównanie, kto to jest ta Irena Jarocka Made in Poland, nabrało to jakiegoś koloru ☺︎. I wtedy było już wszystko jasne, i postać Ireny w obcych oczach, nabierała przy pomocy nawet małej wyobraźni jakiegoś obrazu. To porównanie było moim zdaniem bardzo trafne i nie chodzi mi o wygląd, ale o osobowość, o tą wyjątkową fascynującą prezencje sceniczną obu Gwiazd☆, rodzaj koncertów, a nawet repertuaru, widziałem tez podobieństwa w interpretacji niektórych utworów.
Chanson miało ważną role w karierze obu Pań, Irena zachwycała nas interpretacją klasyki francuskiego Chanson, Milva nie pozostawiała swojej koncertowej publiczności bez zaśpiewania włoskich chanson. Po kinowym debiucie w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", Irena nazywana była często Motylem polskiej piosenki, Milva była ze względu na swój kolor włosów nazywana czerwonowłosą włoskiej piosenki.
20 razy brała Milva udział w Festiwalu San Remo, nigdy nie dostała tam jednak nagrody. Irenę tez festiwalowe występy nie rozpieszczały nagrodami, ale obie Panie były za to obdarzone tą najwiekszą i najbardziej prestiżowa nagrodą - wielką miłością, popularnoscią i uznaniem wśród publiczności♡. Addio a Milva, la "Rossa" della canzone Italiana

➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-juergen-plakat-na-motywie-pocztowki.jpeg


17 kwietnia 2021 10:44 | juergen

Wybrano projekt pomnika Ireny Jarockiej ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Pomnik-Ireny-w-Gdansku-projekt-1.jpg

W ogłoszonym w ubiegłym roku przez prezydent Gdańska otwartym konkursie rzeźbiarskim na pomnik upamiętniający Irenę Jarocką w Gdańsku, I miejsce zdobył projekt Studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeer. Prace konkursowe składały się z części opisowej, graficznej i rzeźbiarskiej. Na konkurs wpłynęło w sumie aż 25 prac. W skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych i gdańskiego magistratu.
Pomnik sfinansuje Fundacja Ireny Jarockiej.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Pomnik-Ireny-w-Gdansku-projekt-2.jpg

Maciej Jagodziński-Jagenmeer wspólnie z żona Anetą skończyli rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Własne studio prowadzą już od ponad 15 lat.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Pomnik-Ireny-w-Gdansku-projekt-autor.jpeg
Maciej Jagodziński-Jagenmeer

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Pomnik-Ireny-w-Gdansku-projekt-3.jpg

Pomnik Ireny Jarockiej stanie u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w gdańskiej Oliwie, na skwerze imienia piosenkarki, niedaleko od V LO, do którego tez uczęszczała. To właśnie w tej dzielnicy Irena spędziła dzieciństwo i młodość.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Pomnik-Ireny-w-Gdansku-projekt-4.jpg


10 kwietnia 2021 16:29 | juergen

●  Irena Jarocka   ●   Krzysztof Krawczyk   ●   2+1  ●

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena,Krzysztof-Krawczyk,2plus1-niemieckaTV-1978-1.jpeg
Krzysztof Krawczyk ✝︎, Elżbieta Dmoch, Cezary Szlązak ✝︎, Irena ✝︎

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena,Krzysztof-Krawczyk,2plus1-niemieckaTV-1978-plakat.jpeg

Rok 1978 - zachodnioniemiecka TV SWR Baden-Baden - nagranie z programu Die Welt ist voll Musik - Eine reise durch Polen - Musik aus Polen (Świat jest pełen muzyki - Podróż przez Polske - Muzyka z Polski).
W programie tym, Irena, Krzysztof Krawczyk i Dwa Plus Jeden zaśpiewali nie tylko solo, ale również wspólnie, min. kompozycje Katarzyny Gärtner i Ernesta Brylla "Na sianie", przebój 2+1, kompozycje Janusza Kruka i Wojciecha Szperl "Hej, dogonię lato".

➤ [Zobacz telewizyjne nagranie programu]     (w okno clipu trzeba dwukrotnie kilknąc, aby dół nie był obcięty)

http:// irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena,Krzysztof-Krawczyk,2plus1-niemieckaTV-1978-2.jpeg
Elżbieta Dmoch, Cezary Szlązak ✝︎, Irena Jarocka ✝︎, Janusz Kruk ✝︎

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena,Krzysztof-Krawczyk,2plus1-niemieckaTV-1978-3.jpeg

5 kwietnia 2021 18:03 | juergen

Krzysztof Krawczyk [*]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-i-Krzysztof-Krawczyk.JPG
Krzysztof Krawczyk z Ireną - Chicago 1992
5 kwietnia 2021 17:43 |

Krzysztof Krawczyk dziś dołączył do Ireny.

"Krawczyk poinformował na Facebooku, że trafił do szpitala z powodu koronawirusa. Artysta w swoim wpisie zaapelował do swoich fanów, aby „nie nękali jego bliskich” dopytując o jego stan zdrowia.


Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu. Milknę. Nie oczekujcie żadnych wiadomości ode mnie. I proszę nie nękajcie moich bliskich. Mogę tylko Was prosić o modlitwę! Nawet szczepienie Pfeizerem nie pomogło. Łączę się w chorobie ze wszystkimi, których ona dopadła, a szczególnie z moim Przyjacielem Andrzejem Piasecznym. Piasek nie dajmy się tej zarazie! Jak poczuję się lepiej zaraz się odezwę! Będzie Was też informował w miarę potrzeby mój menedżer Andrzej Kosmala. Chciałbym jednak swoją walkę stoczyć w spokoju! Trzymajcie się! Niech Was Bóg i zdrowy rozsądek prowadzą! Wasz Krzysztof Krawczyk

—napisał.

2 kwietnia 2021 19:10 | Danusia I

Z okazji Świąt Wielkanocnych

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/fan-pocztowka-02-04-2021-1.jpg

2 kwietnia 2021 13:00 | juergen

TV Republika - Polska na dzień dobry weekend - 27.03.2021

O aktualnych, bliższych i dalszych planach upamiętniania Ireny Jarockiej, opowiada w rozmowie z redaktorem Tomaszem Waloszczykiem Michał Sobolewski.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Michal-Sobolewski-w-TVRepublika.jpeg

➤ [Posluchaj rozmowy w TV Republika - Polska na dzień dobry weekend]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Michal-Sobolewski-w-TVRepublika-1.jpeg

2 kwietnia 2021 01:40 | juergen

TVP2 PYTANIE NA ŚNIADANIE 01.04.2021


30 marca 2021 19:00 | juergen

Czas przedświąteczny ............ czas na oryginalny Mazurek Wielkanocny Ireny Jarockiej ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Mazurek-makowy-Ireny-2021.jpeg

24 marca 2021 20:54 | juergen

Park Ireny Jarockiej w Warszawie ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-fot-Marek-Karewicz-1974.jpeg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Park-im-Ireny-Jarockiej-plakat-4.jpeg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Park-im-Ireny-Jarockiej-mapa.jpeg

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski: "... na Białołęce będziemy mogli spacerować w parku imienia Ireny Jarockiej!"

Przy okazji życzymy Panu Trzaskowskiemu szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia!

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/KG/klucz-wiolinowy.jpeg muzyka Seweryn Krajewski tekst Agnieszka Osiecka [www.youtube.com]


21 marca 2021 18:06 |

Park Ireny Jarockiej w Warszawie


14 marca 2021 18:48 | Fani IJ

Kiedy Niedziela z Ireną Jarocką w TVPKultura???

Może Fundacja IJ znajdzie chwilę czasu i zaproponuje TVPKultura taki dzień z Ireną Jarocką?
Taki dzień z Anną Jantar odbywa się dziś już chyba po raz trzeci!

12 marca 2021 08:18 | juergen

Československá televize rarita: Irena Jarocká "Jsem motýl"Děkuji pěkně ➔ Petra Saxa N. ☺︎

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Plakat-czeskiego-programu-TV-1976.jpg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/klucz-wiolinowy.jpeg Musik Andrzej Korzyński Text Andrzej Tylczyński [www.youtube.com]


Irena od min. 24:00

10 marca 2021 20:05 | juergen

Ocalić od zapomnienia........................ Orkiestra Henryka Debicha & Irena

Henryk Debich *18.01.1921 - ✝︎4.07.2001
Przypadkiem zauważylem, ze 18 stycznia przypadała 100-na rocznica urodzin Henryka Debicha(✝︎), dyrygenta i kompozytora, aranżera i pedagoga, a 4 lipca minie już 20 lat od śmierci tej bardzo popularnej postaci polskiej muzyki rozrywkowej, szefa orkiestry, pod ktorego batutą wielokrotnie występowała Irena na festiwalach, koncertach, galach telewizyjnych.
Ale czy to dziś w ówczesnych Mediach kogoś interesuje, ktoś pamięta...


Teatr Wielki w Łodzi

● muzyka Marek Stefankiewicz tekst Małgorzata Maliszewska

8 marca 2021 22:26 | 8 marca

Za zdrowie Pań...


7 marca 2021 20:18 | juergen

Andrzej Ellmann (✝︎)

Kompozytor wielu wspaniałych piosenek, wokalista, aranżer, muzyk, gitarzysta, producent. Współpracował z Irena w latach 80-tych, później napisał dla Ireny "Masz jeszcze mnie", "Taka sama". Gdyby żył skończyłby wczoraj 70 lat........ [*]● muzyka Andrzej Ellmann słowa Andrzej Kuryło

6 marca 2021 09:29 | juergen

Lata, kiedy Irena "miała w ramionach cały świat"

Odpłyńcie, ze wspomnieniami, zapomnijcie o rzeczywistości, jak zachęcała Irena na tym koncercie ♡● muzyka Wojciech Trzciński słowa Wojciech Młynarski

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Piosenka-By-cos-zostalo-z-tych-dni-chwyty-na-gitare-1 .jpeg
http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Piosenka-By-cos-zostalo-z-tych-dni-chwyty-na-gitare-2.jpeg

28 lutego 2021 19:26 | juergen

Były wtedy, są i dziś .................................... tulipany ☺︎

... tylko Naszej Ireny bardzo brakuje............................................ ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-z-tulipanami-na-rynku-1973-1.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/KG/klucz-wiolinowy.jpeg [www.youtube.com] muzyka Tadeusz Janik słowa Wojciech Młynarski

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-z-tulipanami-na-rynku-1973-2.jpeg

27 lutego 2021 18:45 | juergen

P.S. Irena Jarocka "Witajcie w moim świecie" - LP - wydawca MTJ● muzyka Antoni Kopff słowa Andrzej Mogielnicki

19 lutego 2021 21:04 | Jola a

Motylem jestem czyli...

Pamiętajcie o filmie na tvp jedynka. Motylem jestem czyli romans Czterdziestolatka. Miłego oglądania godz.22.55

19 lutego 2021 20:50 | juergen

P.S. Irena Jarocka "Witajcie w moim świecie" - LP - wydawca MTJ


17 lutego 2021 11:15 | Fan

Arturek jak zwykle bardzo taktowny. Mądry.
Pa Arturku... Skad u ciebie tyle jadu ? Arogancji? Powinienes uszanowac To miejsce, jestes gosciem IRENY.
Pozdrowienia dla prawdziwych, dobrze wychowanych.

14 lutego 2021 08:23 | juergen

Irena na dziś ................... ♥️

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-czekoladki.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/KG/klucz-wiolinowy.jpeg muzyka Marian Zacharewicz słowa Jan Zalewski(✝︎) [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-sesja-zdjeciowa-2007-fot-Tatiana-Jachyra.jpg
Fot. Tatiana Jachyra

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/CD-Piosenki-o-milosci-okladka-przod.jpg

13 lutego 2021 15:26 | Mikołaj

Której nie znacie

Zgadzam się z przedmówcą (Lukas).
Inne upamiętnienia kochanej przez nas Artystki to miły dodatek, ale jest naprawdę mnóstwo cudownych utworów, na których wydanie czekamy, niektórzy od wielu lat. Mam nadzieję, że wydanie trzeciej części składanki Której nie znacie nie zeszło na dalsze plany. Pozdrowienia :)

12 lutego 2021 18:17 | juergen

Kompozytor i muzyk.....................................  Antoni Kopff [*]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Antoni-Kopff.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/KG/klucz-wiolinowy.jpeg muzyka Antoni Kopff słowa Andrzej Mogielnicki [Zobacz wideo IRENA JAROCKA Piosenka spod welonu]

Radiowy Plebiscyt na Piosenkę Roku 1979 "Piosenka spod welonu" - 6 miejsce ♡

12 lutego 2021 17:36 | Lukas

co z płytą?

A może zamiast wałkowania tematu wizerunków i ławeczek zając się kwestią prawdziwego upamiętniania osoby Ireny Jarockiej w postaci wydania jej nieznanych utworów?? Czy idea wydania "Ireny Jarockiej, której nie znacie vol.3" upadła? Premiera części drugiej miała miejsce dwa lata i cztery miesiące temu!!!! To naprawdę dużo czasu. I nie przyjmuję wyjaśnień ze winna jest pandemia, płyty są wydawane cały czas, również teraz i to często z premierowym materiałem co przecież jest obarczone większym ryzykiem i koniecznością intensywnej promocji. W dzisiejszym świecie umowy i uzgodnienia można zawierać na odległość, mailowo, telefonicznie, pocztą itd, potrzebne jest jednak zaangażowanie i może trochę uporu. Czyżby tego zabrakło? Nie mówiąc już o tym że my fani nie jesteśmy w ogóle, oficjalnie informowani o powodach odraczania premiery tej składanki a szkoda bo mnie osobiście dużo bardziej ucieszyłaby nowa płyta Ireny z niedostępnym dotychczas materiałem niż ławeczka czy wizerunek na deptaku.

12 lutego 2021 13:52 | Art...Wro

zmarł Antoni Kopff...

Odchodzą coraz szybciej...

12 lutego 2021 13:48 | Art...Wro

ad...fan

Na wszystkie pomniki świata s... gołębie, ptaki, załątwiają się psy i pod wielu z nich okoliczne menele urządzają sobie imprezki o jakich sobie pan fan chyba nie wypraża.
Zatem należy złożyć wniosek o zaprzestania budowy pomników, ławeczek i podobnych miejscówek doskonale służących w/w czynnością ptaków, psów, kotów i rozrywkowym ludziom....a nawet za miejsce "robienia miłości" w "romantyczne" noce.
Do tego proponuje aby zaprzestać drukowanych wywiadów ze zdjęciami w gazetach tygodnikach oraz broń Boże drukowania okadek na tych wydawnictwach....ponieważ nie raz można sobie pooglądać te wizerunki w toj-tojach stojących np przy cmentarzach gdzie owe wizerunki służa często za papier toaletowy.
panie Fanie wszystko dosłownie WSZYSTKO można sprowadzić do absurdu!
pańskie porównania są idiotycznie głupie. Sorrki. i odwzajemniam papap.

11 lutego 2021 22:25 | Fan Ireny

Proponuje malowanie wizerunków naszych zmazlych matek, sióstr, bliskich osób na chodnikach i przyglądaniu sie jak ludzie po nich chodzą, psy sraja. Dla oddania im szacunku.
Napewno autorzy beda zachwyceni.....
Są inne, bardziej eleganckie sposoby oddania czci naszym Bliskim. Niż łażenie po ich twarzach. To wyjatkowo wulgarny sposób.
Arturku, PA

11 lutego 2021 19:17 | Kasia

Uwaga techniczna - strona in.

W Galerii --> Sesje pozostałe "zaplątał się" plakat z filmu "Motylem jestem, czyli...".

10 lutego 2021 15:33 |

Szkoda że zabraknie takiej Gwiazdy Polskiej Piosenki. Przecież to symbol a nie mazanie po czyjejś twarzy. Ale wspaniałe jest to że umieszczając wizerunki pamiętano .

10 lutego 2021 10:53 | Art...Wro

z wolnego miejsca na drodze do Opery Leśnej ucieszą inni artyści, dla których tego miejsca tam zabrakło. Ktoś się tam znajdzie na pewno.

7 lutego 2021 18:25 |

W obronie godności Ireny Jarockiej

W obronie godności Ireny Jarockiej Rodzice uczyli mnie, że mazanie po twarzy ludzkiej jest niegodziwe, że uderzenie...

Posted by Fundacja Ireny Jarockiej on Friday, February 5, 2021

6 lutego 2021 19:55 | Jozek Paryz

Swietne!!!!
Masz racje Juergen . Znow rarytaz nam udostepniles.wielkie dzięki.
Pozdrawiam z drugiej polkuli ( dzisiaj 41C)
Jak zwykle Nasza Irena umila i długie loty i 11 godzin z Jej miłym głosem wcale nie męczą :)
Pozdrawiam.
J

5 lutego 2021 20:24 | juergen

Sympatyczne dwa rarytasy radiowe

Ciekawa podroz wstecz z glosem Ireny, tym razem nie spiewajacej, ale mówiącej.
Juz wtedy w koncu lat 60-tych, miala Irena bardzo przyjemny, cieply, delikatnie matowy glos, nie jakis kwiczacy, nie piszczacy, nie glosny, nie hektyczny, ktory draznilby ucho sluchacza, przeciwnie, byl nietuzinkowy, wyroznial sie od innych.
Jest to bardzo przyjemna barwa glosu dla mojego ucha ♡.
Gdyby nie byla piosenkarka tylko np. radiowcem, z jakims np. autorskim programem nocnym dla sluchaczy „Irena Jarocka zaprasza“, na pewno bym sluchal regularnie ☺︎
Moglaby byc tez np. lektorem, czytac ksiazki, ktore wychodzilyby jako audiobooks, tez bym chetnie sluchal ☺︎

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-1968-1969.jpg

➤ ➤ POSŁUCHAJ

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-sesja-pocztowkowa-czarno-biala-fot-Marek-Karewicz-1975.jpg

31 stycznia 2021 11:48 | juergen

TV Quiz - ale już niestety z innym udziałem Naszej Ireny............. ♡30 stycznia 2021 19:49 | juergen

Děkuji Miroslav Jiravský ☺︎

"Wymyśliłam Cię“ - cover Akordeon.A przy okazji przypomniał się taki plan, projekt Ireny, który kiedyś miała, aby nagrać rosyjskie romanse.

29 stycznia 2021 17:37 | juergen

Mała rzecz, ale.......... cieszy ☺︎28 stycznia 2021 20:31 |

Niezapomniani.................................. w obiektywie Marka Karewicza

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/Irena-przy-drzewie-fot-Marek-Karewicz-1974.jpg
Fot. Marek Karewicz *28.01.1938 - ✝︎22.06.2018