Intencją Księgi Gości jest wyrażenie szacunku dla Ireny Jarockiej, upamiętnienie zarówno jej dorobku artystycznego jak i osobowości artystki. Osoby pragnące zamieścić swoje wspomnienia związane z artystką, wypowiedzieć się na temat portalu lub wyrazić szacunek dla Ireny Jarockiej za całokształt jej dorobku, prosimy o przesłanie tekstu na: Jarocka@gmail.com.

Uzupełniamy stale materiały z życia Ireny na portalu IrenaJarocka.pl.
Brakujące materiały lub korekty prosimy o przesyłanie na Jarocka@gmail.com

14 czerwca 2024 20:49 | juergen

IRENIADA 2024 ● Festiwal Ireny Jarockiej ● Srebrna Góra

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-plakat-2.jpg

IX edycja Festiwalu Piosenki im. Ireny Jarockiej, która odbywa się pod gołym niebem przy słonecznej pogodzie w rodzinnych stronach Ireny Jarockiej już za nami. W konkursie wzięło udział łącznie 27 uczestników w różnych kategoriach. Gratulacje dla wszystkich uczestników, nie tylko tych nagrodzonych i wyróżnionych.
Wielkie podziękowania należą się dla zaangażowanych organizatorów, pomysłodawców i wszystkich, którzy wspierali tę imprezę, wspomagali to sobotnie słoneczne muzyczne popołudnie pamięci Ireny Jarockiej. Dużo pięknych zdjęć i filmików z tej IRENIADY można tu zobaczyć w poniższych linkach.
Kiedyś musimy się tam wszyscy wybrać, na pewno warto kibicować tej sympatycznej lokalnej imprezie.

➤➤ [Zobacz fotorelacje]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-1.jpg

Video relacja ➤➤[www.facebook.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-2.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-3.jpg
Przed rozpoczęciem występów uczestników można było wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-8.jpg
Zuzanna Kubacka z Torunia zdobyła nagrodę Grand Prix w trakcie Festiwalu Ireniada 2024 ➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-4.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-6.jpg
Jurorzy festiwalu przy kamieniu pamiątkowym pamięci Ireny Jarockiej odsłoniętym w ubiegłym roku

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-5.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-7.jpg

➤➤ [www.facebook.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-9.jpg
Jurorzy festiwalu i dobra dusza tej imprezy od lat Wojciech Rochowiak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno


7 czerwca 2024 14:10 | juergen

50 lat "Wymyśliłam Cię" ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/50-lat-Wymyslilam-Cie-plakat.jpeg

Édith Piaf miała L’Hymne à l’amour Irena Jarocka miała Wymyśliłam Cię

50-te urodziny obchodzi jeden z wielu wielkich przebojów z repertuaru Ireny Jarockiej „Wymyśliłam Cię“, przez wielu uważany za ten największy w bogatej przebojowej karierze Ireny, bo dodatkowo dostał jeszcze status wielkiego hymnu miłości, melancholijny walc, który poruszył wówczas serca ogromnej już rzeszy fanów i sympatyków piosenki Ireny i zainteresował nowych.
Byla to pierwsza piosenka napisana dla Ireny przez Mariana Zacharewicza. Kompozycja na początku była jeszcze bez tekstu, ale już wtedy Marian Zacharewicz, ówczesny chłopak Ireny, czul w niej specjalną moc, bo powstała z tęsknoty, z miłości, tekst do niej napisał poźniej Jan Zalewski.
To właśnie z tą piosenką pojechał Marian do Paryża, gdzie wówczas przebywała na kilkuletnim stypendium Irena, aby walczyć i obudzić tę miłość, która miedzy nimi wygasła, żeby namówić swoją gdańską młodzieńczą miłość do powrotu do Polski. Pojechał tam na wcześnej załatwiony dla niego przez Irene kontrakt na występy w paryskim kabarecie Étoile de Moscou. Poźniej z pomysłem tej paryskiej piosenki udał się do Jana Zalewskiego. Temu utwór się spodobał, znał perypetie kompozytora i urzeczony zarówno melodią jak historią, opatrzył go tekstem, o którym Marian Zacharewicz mówił, że „znakomicie oddał nastrój tego melancholijnego walczyka”.
Dzięki zaśpiewanej na Festiwalu w Sopocie w 1974 piosence Wymyśliłam Cię popularność Ireny osiągała kolejnego zenitu, piosenka została przebojem festiwalu, w którym potem doczekała się jeszcze sześciu innych, międzynarodowych wykonań. Piosenka Roku 1974 Głosu Wybrzeża. Ten wielki i szybki sukces Wymyśliłam Cię, zainspirował Mariana Zacharewicza, który widział w tej piosence potencjał na jeszcze więcej, pojawił się projekt, rozpoczął starania, chciał bardzo, aby wykorzystać jeszcze paryskie kontakty Ireny, aby piosenkę zaśpiewała sama Mireille Mathieu. Szkoda niestety, że z różnych powodów do tego jednak nie doszło, pozostałaby wtedy nawet międzynarodowa pamiątka po wielkiej miłości pt. Un beau jour bientôt. Tę francuską wersję Wymyśliłam Cię zaśpiewała Irena min. na festiwalu Música Mallorca w 1978 roku.
Piosenka stała się natychmiast przebojem, nie schodziła z anteny radiowej, singiel nagrany z nią, poźniej dodatkowo jeszcze wydany na pocztówkach dźwiękowych, znikał z półek sklepów muzycznych, kiosków ruchu, gdziekolwiek ją sprzedawano. I już wtedy każdy nie mógł się doczekać pierwszej płyty długogrającej Ireny, bo apetyt na więcej Jarockiej i Jej piosenek rósł.
Wymyśliłam Cię królowała na Listach Przebojów, w różnych rankingach popularności, pozycja Ireny na polskim rynku muzycznym ugruntowała się solidnie na zawsze, a popularność Ireny była nie do podbicia. I tym wielkim przebojem Marian Zacharewicz wpisał się na zawsze jako kompozytor i nie tylko, w serca fanów Ireny, ale również ogromnej rzeszy sympatyków piosenki Ireny, dla których kompozycja "Wymyśliłam Cię" jest właśnie tym przebojem N°1. No a ile dziewczyn słuchając jej marzyło o wielkiej miłości… ? tego się już nie policzy ♡. Piosenka i ich Twórcy zapisali się na zawsze w Historii Polskiej Muzyki Rozrywkowej, mimo że był to jedyny wielki przebój Mariana Zacharewicza, ale za to jakiego kalibru. Irena śpiewała ja na każdym swoim koncercie, śpiewała i nagrała go również po francusku i angielsku.

muzyka Marian Zacharewicz słowa Jan Zalewski  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Marian-Zacharewicz-z-Jan-Zalewski.jpeg
Autorzy Wymyśliłam Cię Jan Zalewski i Marian Zacharewicz

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-Zacharewicz-o-Wymyslilam-Cie-1.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-siedzaca-na-trawie-okladka-Przyjazn-1975.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-przyjazd-Zacharewicza-do-Paryza.jpeg

3 czerwca 2024 08:39 | juergen

Opolski niesmak ...

Kiedy wczoraj w necie napotkałem wiadomość, że wieczorny koncert opolskiego festiwalu poświęcony jest twórczości Janusza Kondratowicza, od razu pomyślałem, że na pewno będzie to okazja usłyszeć też jakąś piosenkę Ireny Jarockiej, bo teksty tego autora praktycznie od początku i przez Jej dalszą karierę, przeplatały się przez repertuar Ireny, wiele z nich znalazło się na płytach Ireny.
Na TV Polonia zacząłem moje festiwalowe oglądanie trochę później, od przeboju Haliny Frąckowiak Tin Pan Alley, trochę mnie przeraziło, bo z przeboju H.Frąckowiak nic tam prawie w tej interpretacji nie zostało, mialem wrażenie, że orkiestra gra jakiś motyw filmowy z Noce i dnie czy Trędowatej, albo jeszcze jakiś inny, a wykonawczyni robiła wszystko, aby zniszczyć ten jeden z większych przebojów Haliny Frąckowiak. Żeby nie było, orkiestra była bardzo bobra, ale te aranżacje znanych piosenek ☹︎. To byłoby dobre może jako wprowadzenie do później zagranej piosenki, to by wystarczyło, aby pokazać jak świetna jest ta orkiestra.
Później do końca tego koncertu nie doczekałem się żadnej piosenki Naszej Ireny, myślałem, że była pewnie zaśpiewana wcześniej. Artur swoim wpisem rozwiał te moje domniemania... . Wielka szkoda i rozczarowanie ☹︎. Nie wiem, kto z organizatorów był odpowiedzialny za koncepcje programową tego koncertu, ale brak jakiejkolwiek piosenki Ireny właśnie w takim autorskim koncercie, to wielki niedosyt i też żal... . Naturalnie rozpoznałem jakąś koncepcje tego koncertu, który odszedł od przedstawienia oryginalnych nut tych znanych ogólnie piosenek i pójście jakby w kierunku "poezji śpiewanej", aby podkreślić bardziej, że teksty są tu w takim autorskim koncercie ważniejsze od muzyki do nich napisanej, ale chyba większość oglądających ten koncert w TV czy kupujących bilety na ten koncert, wolałaby aranżacje piosenek i ich interpretacje chociaż trochę zbliżone do ich oryginałów.
Ten koncert, jego część, którą wczoraj zobaczyłem z b. małym wyjątkiem, był taki, jak ten dowcip prowadzącego Jacka Cygana, nikt się nie śmiał, nikt go nie zrozumiał ☹︎.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-z-Janusz-Kondratowicz.jpg

2 czerwca 2024 22:48 | Art. wro

niesmak i wstyd...

Właśnie obejrzałem koncert opolski poświęcooy Januszowi Kondratowiczowi...yy koncertu
i jestem w szoku ileż trzeba było zadać sobie trudu aby wygumkować z tego koncertu piosenki napisane dla Ireny Jarockiej przez Janusza Kondratowicza.
To była po prostu sztuka zrobić coś takiego!
Brawo organizatorzy koncertu....
Udało się wam....dokonać tego co dla wielu pewnie jest nie do pomyślenia gdy się wspomina J.Kondratowicza.

Brawo noweTVP.... brawo Opole. które podobno miało łączyć.

JAk się z tym czują pani Szabłowska? pan Sierocki? pan Cygan? tyle opowiadali o bohaterze tego koncertu...i ani słowka o Irenie.
Można prawie 3 godzinny koncert zmontować bez hiper przebojów Ireny, dla której te przebije napisał pan Janusz.

WSTYD i ŻENADA!!

29 maja 2024 16:58 | juergen

50 lat temu  Legendárna Bratislavská lýra

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Bratislavska-Lyra-1974-plakat-Irena.png

Dokładnie 50 lat temu wystąpiła Irena na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Bratysławska Lira 1974, śpiewając tam utwór Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego "Śpiewam pod gołym niebem". Później rozpoczęła się współpraca z Agencją Koncertową PRAGOKONCERT, z Československá televize, Česká rádia, z wytwórnią płytową Supraphon.

➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Bratislavska-Lyra-1974-plakat-1.png

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Bratislavska-Lyra.jpg

22 maja 2024 21:21 | juergen

Charles Aznavour   *22.05.1924 - ✝︎01.10.2018

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Charles-Aznavour-1.jpeg

Nauczyciel i mentor Ireny z czasów paryskich... wielki na zawsze Charles Aznavour.
To właśnie dziś przypada 100 rocznica urodzin armeńsko-francuskiego chansoniera, kompozytora, autora tekstów i aktora, głos francuskiej melancholie, który ze swoim bogatym Chansons-dorobkiem stał się nieśmiertelny.
Aż nie do wiary, że na początku kariery prasa krytykowała Charles Aznavour, jak można z takim głosem i z takim wyglądem stanąć przed publicznością i śpiewać, był wyśmiewany wygwizdany … . Śpiewane przez niego chansons podobały się, ale jego kruchy dymny głos, brzmiał jak gdyby był przeziębiony, był niezwykły, ale nie akceptowano go. Później było już inaczej, za La Boheme czy inne chansons był uwielbiany, ale to uznanie musiał Charles Aznavour sobie ciężko wywalczyć. Te początki, ten debiut Aznavoura trwały aż 15 lat. Przełom przyszedł w 1953, wraz z Sur ma vie. Aznavour napisał ponad 1200 Chansons, pisać chanson, śpiewać je, to była jego najwieksza pasja, sprzedał w ciągu swojej kariery blisko 200 mln. płyt, zagrał w blisko osiemdziesięciu filmach. Po raz pierwszy wystąpił publicznie jako 5-letni chłopiec śpiewając amerykański folklor i recytując orientalną poezje na festynie emigrantów, wtedy jeszcze jako Shahnourh Vaghinag Aznavourian. Rodzice postarali się i wspomagali aby mógł kształcić swój talent, zapisali go do pewnego rodzaju Szkoły teatru i śpiewu. Przełomem i wielkim szczęściem dla Aznavoura okazał się moment kiedy zobaczyła i usłyszała go Edith Piaf, która rozpoznała w nim wielki talent, nazwala zwariowanym geniuszem, zaproponowała występy w jej tournee po Ameryce.
Po latach zapytany co było jego szansą, odpowiedział: nie mieć szansy było jego szansą, a jego trumfem było nie za dobrze wyglądać, mieć fantazyjny głos, uniwersalne oblicze, z którym mógł się każdy w jakiejkolwiek uliczce identyfikować. Jedno co zrobił, to zaproponowaną przez Edith Piaf operacje rzucającego się w oczy nosa, po której go później w ogóle nie poznała. Przez osiem lat należał do Ensemble Piaf, pisał dla niej teksty, komponował, był sekretarzem, kierowcą, odpowiadał za sceniczne światło jej koncertów. I… nadszedł wreszcie ten przełomowy dzień, kiedy miał dosyć eskapad gwiazdy i postanowił oderwać się, iść i znaleźć swoją własną drogę. Zaczął więc pukać od drzwi do drzwi, w poszukiwaniu angażu, ale często słyszał, żeby przyjść ponownie, jak wykuruje swoje przeziębienie, ale to przeziębienie, to był właśnie jego glos, jego wyjątkowy glos, który podziwiano później na całym świecie aż do odejścia wielkiego mistrza 1.10.2018.
Do dziś jest najbardziej znanym francuskim śpiewakiem na świecie.

Na pewno można znaleźć też ten dokument i w innym języku  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Moj-Paryz-okladka-ksiazki-z-wieza-Eifla-2.jpeg

A niespełna 20 lat później od jego przełomowego debiutu, kiedy już zdobył to wielkie uznanie i sławę, nie tylko u publiczności, ale też u krytyków na całym świecie, kiedy już sam wypatrywał nowe zdolne talenty, wspomagając swoim doświadczeniem w ich pierwszych krokach przy nagraniach w studio, na koncertowej scenie, wtedy pojawiła się też i Ona, młodziutka debiutantka z Polski, stypendystka, ze swoimi pierwszymi małymi paryskimi doświadczeniami, otwarta, chętna i głodna jeszcze większej wiedzy, nowych wyznań, nowego kontaktu, który pozwoliłby Jej zrobić następny krok na Jej ówczesnej paryskiej drodze piosenki - Madame Irene - Irena Jarocka.
Podczas kilkuletniego pobytu Ireny w Paryżu pojawił się właśnie też i rozdział z nagłówkiem Charles Aznavour, którego Irena bardzo ceniła i bardzo lubiła. Pamiętam jeszcze z opowiadania Ireny, sobotnie, czy niedzielne południe i to zaproszenie na obiad do domu Aznavoura, gdzie poznaje wtedy też jego rodzinę i gdzie zaczynają się rozmowy, podczas których Aznavour przedstawia swój plan współpracy i opieki jego firmy nad Ireną. Jak później z perspektywy czasu powracała do tego tematu Irena, mówiła, że był to Jej największy błąd, że posłuchała innych doradców, podjęła złe decyzje i do finału projektów z Aznavourem nie doszło, czego już bardzo szybko zaczęła żałować.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2021/KG/wycinki-temat-Paryz-14.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Charles-Aznavour-2.jpeg

A ten wyjątkowy film był pokazany w styczniu specjalnie aby przypomnieć, że w tym właśnie roku przypada setna rocznica urodzin Charles Aznavour. Jest to ciekawy film w stylu francuskiego kina lat 50-siątych, materiał nagrywany przez samego Aznavoura, który zawsze mial przy sobie kamerę filmową. Ten film na pewno można też zobaczyć z innym językiem narratorskim.
Aznavour by Charles ➤➤ [Zobacz film"]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-Aznavour-cytat.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2019/KG/Irena-Paryz-1968-6.jpeg

16 maja 2024 23:01 | juergen

● IRENIADA 2024 ● Festiwal Ireny Jarockiej ● Srebrna Góra 8.06.2024 godz.15

To już tradycja w rodzinnych stronach Ireny Jarockiej, kolejna IRENIADA.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-plakat.jpg

Szczegółowe informacje, regulamin, formularz zgłoszeniowy ➤➤ [www.facebook.com]

KONTAKT DO ORGANIZATORA:
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno
e-mail : [email]w.rochowiak@wp.pl[/email], tel. 514 192 133
ul. Solna 1/3 , 62-120 Wapno

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Ireniada-2024-plakat-1.jpg

9 maja 2024 10:51 | juergen

Happy Birthday Henri Seroka na 75 urodziny!

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Henri-Seroka.jpg

Duetowy partner Ireny z francuskiej wersji Jej wielkiego przeboju "Wymyśliłam Cię" świętuje dziś swoje 75-te urodziny.
Henri Seroka belgijski piosenkarz, kompozytor, producent, dyrygent (jego ojciec pochodził z Polski), karierę zaczął śpiewając jeszcze w latach 60-tych, później komponował też muzykę dla innych wykonawców. W 1969 wystąpił na Festiwalu w Sopocie zdobywając nagrodę dziennikarzy za wykonanie własnej kompozycji, balladę La neige. W 1973 wystąpił tam ponownie śpiewając w konkursie cover piosenki zespołu ProContra. W czasach kiedy śpiewał był częstym gościem w różnych programach rozrywkowych w telewizji i radiu w całej Europie. Jego kompozycje można było usłyszeć też na Festiwalu w Eurowizji, skomponował kilka utworów na Olimpiadę w Los Angeles w 1984, Mexico 1986. Skomponował też muzykę do ponad 30 produkcji filmowych, co przyniosło mu kilka międzynarodowych nagród, jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych, filmów dla dzieci. Ma w swoim dorobku również klasyczne produkcje min. Credo, pięcioczęściowe klasyczne przedstawienie. Jest kompozytorem muzyki do znanej na całym świecie kreskówki "Smerfy". W Polsce znane są jego kompozycje do np. „U Pana Boga za miedza“, "U Pana Boga za piecem", "U Pana Boga w ogródku" czy "Alicja w krainie czarów".
W 2017 w Szczecinie miała światową premierę jego pop cantata Odyssea, gdzie dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.
Irena poznała Henri Seroka jeszcze podczas swojego edukacyjnego pobytu we Francji, gdzie i młody Henri Seroka stawiał pierwsze kroki na francuskim rynku muzycznym. Po występach na Festiwalu w Sopocie w 1973 zaprzyjaźnili się, byli w kontakcie. Z tego też czasu pochodzi właśnie to ich wspólne nagranie Wymyśliłam Cię, a ten utwór, ten duet brzmi tam jak motyw filmowy z prawdziwego francuskiego kinowego romansu…♡ aż się chce pójść do kina zobaczyć ten film i posłuchać jego wiodącej melodii...♡.

Na pewno warto by było skontaktować Henri Seroka, przypomnieć mu to nagranie, z jego dzisiejszymi studyjnymi możliwościami technicznymi, doświadczeniem, mogłaby powstać nowa wersja tego utworu, który w tym roku ma też swój jubileusz 50-lecia. To byłby mega projekt i niesamowite szczęście i prezent dla nas wszystkich Fanów Ireny Jarockiej, usłyszeć ten piękny utwór w wersji 50-lat później -w wersji na dziś...♡.   Happy Birthday!


muzyka Marian Zacharewicz słowa Henri Seroka  Ces quelques mots  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Henri-Seroka-TV-zdjecie.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-podziekowanie-za-clip-z-Seroka .jpeg

Ucieszył wówczas nie tylko Irenę, ten sympatyczny clip do francuskiej wersji Wymyśliłam Cię, zrobiony przez Fan-Klubową Kamę.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Henri-Seroka-TV-zdjecie-4.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Henri-Seroka-na-lawce-Sopot-1978-2.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Henri-Seroka-TV-zdjecie-3.jpg

➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Henri-Seroka-dryguje.jpg

➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Henri-Seroka-TV-zdjecie-2.jpg

Jeżeli będę mial okazje spotkać tu w Niemczech Henri Seroka, na pewno nagram dla nas Jego wspomnienia
związane z Naszą Ireną.


7 maja 2024 10:08 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-foto-sesja-Pajchel-1983.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-milosc-publicznosci.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

7 maja 2024 10:05 | juergen

Kasia @ te piosenki ABBY tylko przez krótki czas urozmaicały koncertowy repertuar Ireny, nie były nagrane, dlatego przypuszczam, że były śpiewane w oryginale, nie miały wtedy polskich tekstów. Ale to może potwierdzić tylko ktoś, kto słyszał je wówczas na koncertach, ja akurat nie.
Piosenkę Hasta Mañana w tamtym czasie pamietam śpiewało jeszcze kilku innych wykonawców, miała też polski tekst.
Szkoda, że nie powstało żadne Ireny studyjne nagranie ABBY, mielibyśmy teraz może taki rarytas ➤➤ [www.youtube.com]

6 maja 2024 22:30 | Kasia

Dziękuję Juergen.
Usłyszeć "Honey, Honey" po polsku w wersji Ireny; marzenie :)
Ciekawi mnie też, czy "Hasta Maniana" było w tej samej wersji tekstowej, w jakiej wykonywała ją Anna Jantar.
Tyle piosenek, tyle programów, tyle nagrań i koncertów.
Mam nadzieję, że będzie nam dane cieszyć się jeszcze nie raz z nowo-odnalezionych rzeczy - nagrań, tekstów, zdjęć :)

3 maja 2024 20:43 | juergen

@ Z repertuaru ABBY Irena śpiewała Honey, Honey, Hasta Mañana, później jeszcze SOS. Osobiście nigdy nie słyszałem Ireny śpiewającej ABBE, ale takie informacje są od fanów, z prasy.

3 maja 2024 19:21 |

Jolanta

Gdzie urodzeni byli rodzice Ireny ?

1 maja 2024 18:37 | Kasia

Jakie piosenki Abby wybrała Irena?

29 kwietnia 2024 21:29 | juergen

50 lat temu..... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-ABBA-plyty-1974.jpeg

50 lat temu dołączyła Irena na krótko do swojego koncertowego repertuaru również piosenki ABBA z ich pierwszego LP. Teraz po pięćdziesięciu latach wznowiono ponownie kultowe single "Motylem jestem" Ireny i "Waterloo" ABBY, nowo zremasterowane.
Również 50 lat temu, 28.09.1974, po raz pierwszy wystąpiła Irena wspólnie z ABBA w niemieckiej TV, w cyklicznym bardzo popularnym ZDF programie muzycznym Disco, gdzie zaprezentowała swoją premierową piosenkę Junge Liebe z pierwszego niemieckiego singla, ABBA zaśpiewała tam wtedy Honey Honey, z drugiego wydanego w Niemczech ich singla.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-piosenki-ABBA.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

27 kwietnia 2024 18:33 | juergen

50 lat "Motylem jestem" ♡


24 kwietnia 2024 19:54 | juergen

50 lat "Motylem jestem" ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/Irena-karykatura-1974.jpg

50 lat temu pojawił się ten karykaturowy rysunek Ireny w 1974 w Magazynie Muzycznym Non-Stop, dodatku do "Tygodnika Demokratycznego", w którym to często można było poczytać coś o Irenie, zapoznać się z mniej więcej aktualnym kalendarium albo planami artystycznymi na przyszłość. Autorem tej karykatury jest Grzegorz Szumowski, polski rysownik zajmujący się rysunkiem satyrycznym, karykaturą portretową oraz ilustracją. Ilustruje okładki, bajki, książki dziecięce, edukacyjne, wiele jego portretów satyrycznych znajduje się w zbiorach prywatnych oraz w galeriach w Polsce i na świecie. Współpracuje z prasą krajową i zagraniczną oraz z TVP.
W tamtych latach, chyba w każdym numerze tego Non-Stop-miesięcznika, można było zobaczyć świetne karykatury pana Grzegorza Szumowskiego, wtedy jeszcze początkującego rysownika. Twórczość artystyczna rozpoczął właśnie wydrukowaniem w 1973 swego rysunku w tym magazynie. Dziś Grzegorz Szumowski jest uznawany za najlepszego twórcę karykatury portretowej w Polsce, prawdziwym łowcą nagród na ogólnopolskich i zagranicznych konkursach satyrycznych.

muzyka: Andrzej Korzyński słowa: Andrzej Tylczyński   ➤➤ [www.youtube.com]


20 kwietnia 2024 18:38 | juergen

50 lat "Motylem jestem" ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/50-lat-Motylem-jestem-plakat-2.jpeg

muzyka: Andrzej Korzyński słowa: Andrzej Tylczyński   ➤ Motylem jestem  ➤ new version 2010   ➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinek-z-gazety-temat-wysoki-lot-motyla.jpeg

17 kwietnia 2024 18:50 | juergen

Z archiwum wspomnień ..........  50 lat "Motylem jestem" ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/50-lat-Motylem-jestem-plakat-1.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-Motylem-jestem-piosenka.jpeg

Rarytas:

muzyka Andrzej Korzyński słowa Andrzej Tylczyński  ➤  pierwsze podejście, pierwsza aranżacja, pierwsze nagranie 
Motylem jestem   ➤  [www.youtube.com]


13 kwietnia 2024 09:13 | juergen

50 lat "Motylem jestem" ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/50-lat-Motylem-jestem-plakat.jpeg

muzyka Andrzej Korzyński słowa Andrzej Tylczyński   ➤➤ [www.youtube.com]


Jeden z największych polskich przebojów świętuje swoje 50-letnie urodziny. A zaprowadziła go na sam możliwy do osiągnięcia , ówczesny najwyższy szczyt popularności Irena Jarocka, wyżej już z Motylem nie można było pofrunąć ☺︎. Kiedy po wygranej na Festiwalu Eurowizji w Brighton, a było to też dokładnie 50 lat temu, zespół ABBA zawojował w Europie wprowadzając tam swój pierwszy wielki przebój „Waterloo“ na listy przebojów, na rodzimym rynku obok Waterloo, królowała piosenka „Motylem jestem“ Ireny, zawojowała ona też i to bardzo głośno zarówno w uszach, a sama Irena dodatkowo jeszcze w oczach prawie całej Polski.
„Motylem jestem“ skomponował dla Ireny Andrzej Korzyński(✝︎) a tekstem piosenkę opatrzył Andrzej Tylczyński(✝︎). Każdy tę piosenkę zna, każdy potrafi zanucić chociażby te pierwsze jej takty … motylem jestem na na na … i to bezbłędnie trafiając każdą nutę ☺︎. Piosenka w bardzo szybkim tępie stała się przebojem, nie schodziła z anteny radiowej, zajmowała długi czas pierwsze i czołowe miejsca na radiowej liście przebojów. Była Hitem N°1 w Polsce, dlatego też była w różnych rankingach popularności na samej gorze a w podsumowaniach rocznych różnych plebiscytów ukoronowano ją tytułem Piosenka Roku 1974. Już wtedy piosenkę znała i śpiewała cala Polska. Od tego też czasu zaczęto też nazywać Irene najpiękniejszym motylem polskiej piosenki. Ta "łatka" pięknego motyla przykleiła sie już na zawsze do calej tez późniejszej kariery Ireny. Już wtedy i do dziś mówi się o piosence „Motylem jestem“, że jest to jeden z najwiekszych przebojów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. I mimo wielu jeszcze innych przebojów w repertuarze Naszej Ireny, ten Motyl przykleił się tak mocno do bogatego dorobku artystycznego i calej kariery, że każdemu Motylem jestem od razu kojarzy się z Ireną Jarocką i tak jest do dziś. Nic dziwnego, przebój takiego kalibru nie powstaje co dzień, to się zdarza raz na . . . ? a jak jeszcze przetrwa tyle czasu i pokryje się dodatkowo jakąś patyną czasu kilku już generacji, to nie trzeba być prorokiem, żeby już teraz wiedzieć, że i za następnych 50 lat o tym przebojowym Motylu polskiej piosenki będzie się wiedzieć , pamiętać, wspominać.
Teraz pod nieobecność Ireny można też dalej cieszyć się, że Motylem jestem nadal ma oddźwięk, że skwer upamiętniający Irene Jarocką w Krakowie nazwano właśnie tym Jej wielkim przebojem, albo że jeszcze kilka lat temu, w plebiscycie na Przebój wszech czasów Opolskiego Festiwalu, piosenka pokazała swoją przebojową moc i trafiła tam na 1 miejsce. Rok, czy dwa lata temu, będąc w Warszawie usłyszałem Motylem jestem w TV jako podkład do reklamy jakiejś czekolady, ten fakt też smakuje.
Nie tylko pierwsze przebojowe etapy kariery Ireny, ale też właśnie ten wielki Jej przebój był inspiracją dla twórców serialu telewizyjnego "Czterdziestolatka" Krzysztofa Teodora Toeplitza i Jerzego Gruzy, aby powierzyć Irenie główną rolę w kinowej produkcji komedii obyczajowej "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka". Był to kolejny wielki sukces.
Piosenka "Motylem jestem" była też dla bardzo wielu przyszłych fanów i sympatyków Ireny Jarockiej takim znaczącym początkiem w ich fascynacji piosenkarką i Jej dalszym przebojowym i nie tylko życiorysem artystycznym.

Happy Birthday Motylem jestem!

7 kwietnia 2024 01:54 | juergen

Happy Birthday Kostas Dzokas na 80 urodziny!

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Kostas-Dzokas.jpg

Kostas Dzokas muzyk pochodzenia greckiego, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Studiując na Politechnice Szczecińskiej, działał w różnych greckich zespołach amatorskich. Założył i zorganizował reprezentacyjny ogólnopolski zespół folkloru greckiego Hellen później drugi, jeszcze bardziej znany zespół Prometheus, który podobnie jak Hellen, grał muzykę i śpiewał na nutę grecką. W 1980 r. Kostas Dzokas rozwiązał zespół Prometheus, koncentrując się na wsparciu solowej kariery młodej gwiazdy Eleni, stając się jej opiekunem artystycznym, skomponował też jej pierwsze przeboje, jest kompozytorem większości piosenek Eleni. Jest jednym z najbardziej znanych propagatorów greckiej kultury i nuty muzycznej w Polsce. Swoją charakterystyczną grecką melodyjną nutą urozmaicił repertuar polskiej piosenki. A nam tu, jedna z jego kompozycji jest szczególnie bliska, bo „Niech tańczą nasze serca“ nagrała i śpiewała Irena. W 1978 roku nagrała Irena tę piosenkę dla PR i TV. W swoim czasie ta piosenka była bardzo często grana w radiu, a Irena i Jej telewizyjne nagranie tej piosenki było często wykorzystywane w różnych TV-programach składankowych, piosenka szybko stała się kolejnym przebojem w dorobku muzycznym Ireny. Piosenka, nie mogło być inaczej, ukazała się na singlu i na pocztówce dźwiękowej Tonpressu a później na różnych Greatest Hits płytach Ireny.

muzyka Kostas Dzokas słowa Marek Dutkiewicz  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/SP-Niech-tancza-nasze-serca-srodek.jpg http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/pocztowka-dzwiekowa-Niech-tancza-nasze-serca.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-z-fruwajacymi-sercami.jpeg

27 marca 2024 16:54 | juergen

Mazurek wielkanocny Ireny Jarockiej ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Mazurek-makowy-2024-2.jpeg

Ten mazurek to już tradycja o tej porze roku, na ten czas, i tak już od lat, od czasu, kiedy pozostawiła ten przepis tutaj dla nas Nasza Irena ♡.

24 marca 2024 17:13 | juergen

Z archiwum przedwielkanocnych wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-foto-Darek-Stawski.jpg
Foto Darek Stawski

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-zapach-wielkanocy.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

19 marca 2024 18:58 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-2008-sesja-z-Monika-przy-murze.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-dlaczego-tak-czesto-wraca-do-Polski.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

17 marca 2024 15:56 | juergen

Ernest Bryll  [*]słowa Ernest Bryll muzyka Katarzyna Gaertner

13 marca 2024 16:09 | juergen

Happy Birthday Marek Stefankiewicz na 70 urodziny!

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Marek-Stefankiewicz.jpeg

Marek Stefankiewicz pianista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer, dyrygent, kierownik muzyczny, pedagog. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Lublinie w klasie fortepianu, absolwent Wychowania Muzycznego na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tytuł magistra sztuki uzyskał w 1982.
W latach 1973 - 1975 i w 1977 muzyk współpracował z zespolem Budka Suflera.
Po ukończeniu studiów muzycznych w 1982 roku, jako pianista i aranżer pracował w Polskiej Orkiestrze Radiowej, Filharmonii Narodowej, w Studio Jazzowym Polskiego Radia, Orkiestrze Teatru Wielkiego, Orkiestrze Sinfonia Varsovia oraz w big-bandach Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Górnego i w Alex Band.
W 1979 roku zadebiutował jako kompozytor. Jest autorem muzyki do filmów, seriali i spektakli telewizyjnych, autorem piosenek min. Ewy Bem, Haliny Frąckowiak, Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Krystyny Prońko czy Zbigniewa Wodeckiego.
Od października 2003 do chwili obecnej jest wykładowcą na Wydziale Artystycznym – Instytut Sztuki UMCS w Lublinie (Kierunek: Jazz i Muzyka Estradowa) i od października 2009 do chwili obecnej na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
W 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej „dyrygentura".
W 2020 roku Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu nadała Markowi Stefankiewiczowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuki muzyczne.

My fani Ireny Jarockiej zawdzięczamy mu min. takie utwory jak Taka łagodna, Dźwięk i przestrzeń czy Oczarowanie życiem, które wzbogaciły i urozmaiciły repertuar Ireny.  Happy Birthday!


muzyka Marek Stefankiewicz słowa Ewa Żylińska  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Opole-1989.jpeg

9 marca 2024 01:15 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-siedzac-na-krzesle-sesja-do-CD-2008.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-trzeba-umiec-byc-soba-w-kazdym-wieku.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Marcin-Majerczyk.jpeg

A wspomniany tu przez Irenę przy końcu piosenki "pożyczony" gitarzysta od Maryli Rodowicz, który współpracował przy nagraniach do płyty "Małe rzeczy" to naturalnie Marcin Majerczyk. Za usterki przepraszamy i pozdrawiamy ☺︎.


3 marca 2024 11:17 | juergen

50 lat temu...

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2023/KG/Irena-plakat-do-LP-W-cieniu-dobrego-drzewa-1974.jpg

To właśnie tym plakatem, przed pięćdziesięciu laty, oklejona była prawie cala Polska wzdłuż i wszerz, kiedy to Irena przemieszczała się od województwa do kolejnego województwa ze swoim programem estradowym "Irena Jarocka zaprasza". To był też pierwszy polski kolorowy plakat Ireny, był dodatkiem do innych afiszy awizujących Jej koncerty. Każdy fan stawał wówczas nie tylko na głowie, ale robił wszystko aby zdobyć taki plakat dla siebie, a nie było to takie łatwe, było to marzenie i jednocześnie prawdziwe wyzwanie, bo plakatów w tamtej Polsce oficjalnie kupić nie można było. U mnie wisiał on na drzwiach mojego pokoju w małym odstępie od plakatu ABBA, tylko, że ich plakaty były dużo łatwiej do zdobycia czy kupienia, chociażby na "czarnym rynku" ☺︎.

A tę piosenkę można było zawsze usłyszeć właśnie na tamtych trasach koncertowych Ireny  ➤➤ [www.youtube.com]


25 lutego 2024 12:37 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-1974-profil-foto-Zofia-Nasierowska.jpeg

Po powrocie z Paryża, po występach na krajowych festiwalach piosenki w Opolu, Sopocie i Kołobrzegu, zaistniała Irena też na dobre nie tylko na estradzie w całym kraju, na ekranie telewizyjnym, na antenach radiowych, zachwyciła również wszystkich swoją nietuzinkową urodą, była więc też wymarzonym motywem dla obiektywów kamer czołowych wówczas fotografów i fotoreporterów prasowych.
Tu np. w obiektywie Zofii Nasierowskiej.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG//wycinki-temat-uroda.jpeg

A tutaj kolejna bezpłytowa kandydatka do wydawnictwa płytowego "Irena Jarocka której nie znacie" vol.4  ➤➤ [www.youtube.com]

17 lutego 2024 23:14 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2023/KG/irena-na tle-ksiazek-biblioteki.JPG

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/wycinki-temat-zainteresowania-pozamuzyczne.jpeg

➤➤ [www.youtube.com]

12 lutego 2024 11:26 | juergen

50 lat temu... "Nie wrócą te lata" radiową piosenką lutego ❄︎

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-okladka-magazynu-foto-1975.jpg

Zimową porą 1974, na antenie radiowej królowała piosenka Ireny Nie wrócą te lata, którą nagrała Irena wtedy na potrzeby radiowe. Piosenka została wybrana radiową piosenką lutego. Popularność jej przypieczętowano więc dodatkowo, wydając ją na singlu i na pocztówce dźwiękowej. Później piosenka weszła na pierwszą płytę długogrającą Ireny, była również zawartością kaset magnetofonowych, kilku albumów składankowych Ireny z serii Greatest Hits. W 1995 roku nagrała Irena "Nie wrócą te lata" ponownie, na potrzebę płyty CD "Irena Jarocka Wielkie przeboje" (Elita). Archiwalne nagrania tej piosenki na żywo zachowały się dzięki wydawnictwom płytowym z serii "Irena Jarocka której nie znacie" vol.1 i vol.2. Z tą też piosenką owacyjnie przyjęto występ, powrót Ireny na opolską festiwalową scenę w koncercie "Dobre bo (o)polskie" w 2008.

muzyka Leszek Bogdanowicz tekst Janusz Kondratowicz  ➤➤  [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/SP-Nie-wroca-te-lata-srodek.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Zdjecie-kaset-magnetofonowych.jpeg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/pocztowka-dzwiekowa-Nie-wroca-te-lata-tyl.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2016/KG/CD-okladka-Irena-Jarocka-ktorej-nie-znacie-vol.1.jpg http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2018/KG/CD-Irena-Jarocka-ktorej-nie znacie-vol-2-okladka.jpg

3 lutego 2024 23:58 | juergen

20 lat  www.irenajarocka.pl  ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/www-irenajarocka-pl-logo.jpeg

Właśnie minęło 20 lat od czasu kiedy w połowie stycznia 2004 ruszyła w internetowy świat oficjalna strona Ireny Jarockiej. Pierwsze internetowe ziarno do www.irenajarocka.pl zasiał Paweł Wiliński, fan Ireny z wieloletnim stażem, w latach 70-tych założyciel pierwszego Fan-Clubu Ireny Jarockiej z siedzibą w Gdańsku. Profesjonalnie stworzony przez Zdzisława Browarczyka serwis internetowy Ireny Jarockiej, którego był też przez pierwsze lata administratorem, był prawdziwym początkiem i ogólnie dla wszystkich dostępną i znaną Stroną Ireny w internecie. Obu chłopaków darzyła Irena wielką sympatią i zaufaniem.

Happy Birthday www.irenajarocka.pl i podziękowania dla pionierów tego serwisu!

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Pawel-Wilinski.jpg
Na zdjęciu Paweł z Ireną

A ten muzyczny dodatek bardzo do tych internetowych urodzin pasuje ☺︎  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Zdzislaw-Browarczyk.jpg
Na zdjęciu Dzidek z Ireną

31 stycznia 2024 20:05 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Orkiestra-Jerzego-Miliana.jpg

Jubileusz orkiestry, której nie ma...
6.01.2024 przypada jubileusz 50-lecia powstania Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji pod kierownictwem Jerzego Miliana. Z tą wspaniałą katowicką orkiestrą, na której czele stał jej założyciel, wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, wibrafonista, dyrygent Jerzy Milian, nagrywała i występowała Irena prawie od początku swojej kariery, zaraz po powstaniu Orkiestry w 1974r.Myślę, że w katowickim archiwum telewizyjnym można by jeszcze nie jedno takie telewizyjne wspomnienie z Ireną odnaleźć...
Irena była tam nie tylko na trasach koncertowych częstym gościem.

Od min. 3:22 Ireny wyjście w tym koncercie z One Moment in Time  ➤➤ [www.youtube.com]


http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Jerzy-Milian.jpg
Jerzy Milian *10.04.1935 - ✝︎7.03.2018

27 stycznia 2024 19:34 | juergen

Z archiwum wspomnień .......... ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-Empik-3-12-2007-ptomocja-ksiazki.jpg

Od teraz już ogólnie dla wszystkich dostępna :
Promocja książki Irena Jarocka „Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej” Warszawa, Empik 3.12.2007

część 1  ➤ [www.youtube.com]


część 2  ➤ [www.youtube.com]


część 3  ➤ [www.youtube.com]


22 stycznia 2024 20:18 | juergen

Wczoraj na Powązkach u Ireny ♡

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Powazki-21-01-2024-1.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Powazki-21-01-2024-2.jpg

Bardzo cieszy widok, ze prace przy podłodze w Katakumbach poruszyły się do przodu i informacja z października ub.r., ze trzy lata będą potrzebne na wykonanie tam potrzebnych prac, na szczęście się nie potwierdziła. Oby tak dalej.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Powazki-21-01-2024-3.jpg

21 stycznia 2024 14:16 |

Smutek wciąż taki sam.


21 stycznia 2024 08:42 | juergen

Irena Jarocka  †21.01.2012

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/irena-zdjecie-montaz-z-biala-roza.jpeg

... odchodzę, ale tak naprawdę nigdy was nie opuszczę  ♥  [www.youtube.com]


19 stycznia 2024 20:09 | juergen

Msza św. w intencji Ireny Jarockiej  niedziela  21.01.2024  godz. 11:00

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Katakumby-mix.jpeg

W niedzielę 21 stycznia (12 rocznica śmierci) w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie,
o godzinie 11:00, będzie odprawiona msza św. w intencji Artystki.

15 stycznia 2024 23:53 | juergen

50 lat temu... po raz pierwszy w kultowym "Podwieczorku przy mikrofonie"

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena okladka-LegAufSiehFern-1974.jpg

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Podwieczorek-przy-mikrofonie-logo.jpeg

W styczniu 1974 po raz pierwszy zaproszono Irene do bardzo popularnego wówczas programu radiowego „Podwieczorek przy mikrofonie“. Audycja miała przedwojenny rodowód, zadebiutowała w 1936r i była pierwszym programem estradowym transmitowanym przez Polskie Radio. Audycja była nagrywana z udziałem publiczności w warszawskich kawiarniach np. Hotelu Bristol, najczęściej w Stolicy. Utrzymana była w konwencji kabaretu variete – rozrywkowej mieszanki słowno-muzycznej.
Na premiery tego programu zjeżdżała się śmietanka towarzyska ówczesnej stolicy. Na przełomie 50- i 60-tych lat w porze emisji radiowej „Podwieczorku przy mikrofonie“ dosłownie pustoszały ulice w całym kraju.
Przez “Podwieczorek przy mikrofonie“ przewijała się plejada znakomitych aktorów i satyryków od np. Adolfa Dymszy do np. Wojciecha Młynarskiego, wszystkie gwiazdy Teatru Syrena. Zapraszano do programu gwiazdy polskiej piosenki, które przedstawiał na estradzie z wielką kulturą i charme np. Lucjan Kydryński.
I tak w styczniu 1974 zadebiutowała w „Podwieczorku przy mikrofonie“ Irena Jarocka. Kilkakrotnie zapraszano Irene jeszcze później do tej kultowej audycji. Z „Podwieczorkiem przy mikrofonie“ kilka razy gościła Irena też na trasach koncertowych dla Poloni w USA, gdzie i tam ten program cieszył się ogromną popularnością.
To właśnie podczas tego pierwszego występu Ireny w „Podwieczorku przy mikrofonie“ zobaczył i usłyszał Irenę producent zachodnioniemiecki Rolf Baierle, właściciel i wydawca muzycznego Roba Music w Hamburgu, który był wtedy w Warszawie, w poszukiwaniu nowej twarzy, głosu, które chciał wprowadzić i lansować w Niemczech Zachodnich. Zauroczony Ireną, od razu podpisał z Nią kontrakt na nagrania plytowe. Po tym właśnie występie rozpoczął się kilkuletni niemiecki rozdział w karierze Naszej Ireny, który nie tylko zaowocował nagraniami studyjnymi, płytowymi, ale rownież fajnymi innymi projektami, występami w niemieckiej telewizji, wywiadami w radiu, koncertami promocyjnymi, wszystko to dodatkowo z dużą prasową reklamą.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Plakat-Podwieczorek-przy-mikrofonie.jpg

Kiedy bedę w Warszawie zapytam w PR, może zachowały się archiwalne nagrania Ireny z „Podwieczorku przy mikrofonie“, byłyby to ciekawostki „z troche innym klimatem“, dodatek na CD Irena Jarocka, której nie znacie Vol.4.
W przypadku Ireny Santor wystarczyło tych zarejestrowanych nagrań nawet na specjalną taką płytę.

http://irenajarocka.pl/webdocs/image/2024/KG/Irena-podpisuje-kontrakt-z-niemiecka-firma-plytowa.jpg
Podpisanie kontraktu z Roba Music, zachodnioniemieckim oddziałem amerykańskiego koncernu Warner Brothers (WEA). Z lewej strony na zdjęciu Rolf Baierle, z prawej przedstawiciel Pagartu - Dariusz Retelski.

9 stycznia 2024 22:10 | juergen

Tacy byliśmy - Irena Jarocka ● odcinek 12 ● TVP Polonia