Biografia

Irena Jarocka. Irena Jarocka. Dla wielu właśnie ona jest ikoną i pierwszą damą polskiej piosenki. Charyzmatyczna, wrażliwa, obdarzona głosem o unikalnej, ciepłej barwie, bezbłędnie trafiającym do serc słuchaczy. Wiele płyt wydanych w Polsce i za granicą, dziesiątki przebojów. Ich tytuły większość wymieni jednym tchem. Kto nie zna „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem” „Gondolierów znad Wisły”, „Kocha się raz”, „Nie wrócą te lata”, „Odpływają kawiarenki” czy wielu, wielu innych Jej piosenek? Zagraniczne sukcesy fonograficzne to płyty wydawane w USA, we Francji, w dawnym RFN, ZSRR i w Czechosłowacji.

Irena Jarocka debiutowała na festiwalu opolskim w 1965, ale za swój faktyczny debiut uważała udział w 1968 roku na festiwalu w Sopocie kiedy zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły” i otrzymała wyróżnienie za interpretację. Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki, laureatka wielu plebiscytów prasowych i radiowych na najpopularniejszą piosenkarkę roku. Śpiewała u boku takich gwiazd jak Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Michael Legrand czy zespół ABBA. Nagrywała płyty dla największych wytwórni na świecie takich jak Phillips, Supraphon, Warner Brothers, Cristal- EMI , Melodia i rodzimych Polskich Nagrań.

Irena Jarocka próbowała także swoich sił jako aktorka. U boku serialowego Stefana Karwowskiego zagrała piękną kusicielkę i piosenkarkę Irenę Orską w kinowym hicie „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”. Była ucieleśnieniem wszystkich cech postaci stworzonej przez reżysera Jerzego Gruzę. Po latach artystka potwierdziła swe aktorskie umiejętności w Teatrze Polskim w Waszyngtonie, grając z powodzeniem w sztuce Sławomira Mrożka „Piękny widok”.

W 2007 roku ukazała się na rynku, pisana w formie wywiadu rzeki przeprowadzonego przez Magdalenę Walusiak, autobiografia Ireny Jarockiej „Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej”. Opublikowana w wydawnictwie Prószyński i Spółka książka zawiera wiele wzruszeń, wspomnień, nieznanych dotąd faktów z życia gwiazdy i mnóstwo pięknych zdjęć.

 W kolejnych latach u Ireny Jarockiej dzieje się bardzo dużo. Pod szyldem Universal Music Polska ukazuje się nowa płyta „Małe rzeczy". Zawiera zarówno nastrojowe ballady, jak i przebojowe, łatwo wpadające w ucho piosenki z rewelacyjnymi tekstami. Wszystkie utwory w świetnych, nowatorskich aranżacjach twórców młodego pokolenia. Irena Jarocka zdobywa także „Laur elegancji” przyznawany najelegantszej Polce przez włoskiego projektanta mody Vinicia Pajaro. W Stanach Zjednoczonych natomiast Business Media Agency, wydawca „2Tygodnika Polonijnego” przyznaje Jej tytuł „Człowieka Roku 2008” za promowanie kultury polskiej w USA i rozsławianie Polski w świecie. Ponadto w plebiscycie Polskiego Radia w Muzycznej Jedynce radiosłuchacze wybierają artystkę Muzykomaniakiem roku 2008, a czytelnicy magazynu „PANI” przyznają Irenie Jarockiej i Jej mężowi Michałowi Sobolewskiemu „Srebrne Jabłko” dla pary roku.

Rok 2010 okazał się dla Ireny Jarockiej bardzo owocnym rokiem pod względem muzycznym i wydawniczym. Na rynku ukazały się dwie części kompilacji ze starszymi przebojami artystki  w nowych aranżacjach. Wielkim sukcesem była również płyta świąteczna „Ponieważ znów są Święta.  Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem 2010 roku było nagranie przez Irenę Jarocką duetu z jednym z najbardziej znanych i lubianych piosenkarzy amerykańskich -Michaelem Boltonem!

Irena Jarocka znana jest z występów scenicznych pełnych dynamiki, energii i bliskiego kontaktu z publicznością. Na koncertach śpiewała utwory w ośmiu językach, w różnych stylach: od popu, przez rock, country, french chanson, broadway aż po jazz. Irena Jarocka była przepełniona zaraźliwą radością życia. Dzieliła się nią nieprzerwanie ze swoją publicznością. Kto choć raz był na jej koncercie, ten o tym wie...