1966

 Pierwsza nagroda na Konkursie na Studencką Piosenkę Miesiąca w Poznaniu

 

 

 

Pierwszym znaczącym sukcesem Ireny jest zdobycie drugiego miejsca za piosenkę „Wróć”, na Festiwalu Polskiej Piosenki Wykonawców Amatorów w Rybniku.

 

 

Jako najzdolniejsza studentka zostaje wytypowana przez dyrekcję Studia Piosenki, do udziału w ogólnopolskim, popularnym programie telewizyjnym „Tele- Echo”.

 

 

Irena kończy Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego i Biologii w Gdańsku-Oliwie.

 

 

 

Na IV KFPP w 1966 roku wykonała piosenkę pt. "Piosenka o piosence francuskiej" podczas koncertu Przeboje sezonu.

 

1967

Z zespołem Flotylla Irena wzięła udział w I Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Połczynie-Zdroju, 10-12 czerwiec (od 1968 roku festiwal ten odbywał się w Kołobrzegu). Zespół Flotylla wykonał trzy piosenki: "Zimne morze", "Marinero" i "Szumi wiatr". 

 

 

Występuje na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W Koncercie Premier śpiewa piosenkę „Szumi Wiatr”.

 

 

Karierą artystyczną Ireny zaczyna interesować się Telewizja Polska. Występuje w programie „Reminiscencje festiwalowe” z zespołem Alibabki jako młody, ciekawy talent.

 

 

 

Dzięki Mateuszowi Święcickiemu trafia do warszawskiego studia nagrań. „Nagrywałam w studiu przy Myśliwieckiej. Bardzo pomogły mi doświadczenia z pracy w gdańskim studiu. To była świetna baza zawodowa”.

 

 

 

Irena otrzymuje Dyplom Zawodowej Piosenkarki wydany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. „Honorarium za występ zależało wówczas od grupy, do której komisja weryfikacyjna zechciała zaliczyć danego wykonawcę. Były trzy kategorie: A, B i C….Odpowiadało się na pytania z historii muzyki i teatru, teorii muzyki, trzeba było coś zaśpiewać i zadawano jakieś pytania dotyczące branży muzycznej”. „Dostałam wtedy grupę B, co było dla mnie na tym etapie kariery bardzo dobre”.

 

1968

 

Irena uczestniczy w pierwszym tournee zagranicznym - trasie po ZSRR z zespołem Polanie oraz z Danutą Lerską, Reginą Pisarek, Wojciechem Gąssowskim, Barbarą Dunin i Zbigniewem Kurtyczem. Irena śpiewała cztery piosenki: "Doliny w kwiatach", "Cyganerię", "Może już dziś" i "Ciebie przecież wybrałam".

 

 

Występ na VI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W koncercie Przeboje sezonu zaśpiewała piosenkę "Gondolierzy znad Wisły" oraz piosenkę "Zegar pięknego dnia" w koncercie Śpiewamy i tańczymy. Otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki „Gondolierzy znad Wisły". „Od tamtej pory to właśnie „Jerzy Gondol” ponosi całą odpowiedzialność za los mojej kariery. Ta piosenka stała się moją pierwszą artystyczną wizytówką”.

 

 

Występ poza konkursem w koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie z piosenką „Gondolierzy znad Wisły".

zobacz

 

 

Za utwór „Gondolierzy znad Wisły” zdobywa drugie miejsce w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki.

 

 

 

Irena otrzymuje czteromiesięczne stypendium PAGART-u w Paryżu. Po długich wahaniach postanawia skorzystać z okazji, która może się nie powtórzyć.

 

 

Początkowo Irena pracuje w kabarecie rosyjskim „Chez Raspoutine”. „To było bardzo ekskluzywne miejsce, do którego przychodzili na kolację nie tylko politycy i biznesmeni, ale również aktorzy”.

 

 

Współpraca ze znanym piosenkarzem i autorem tekstów Jacques Dal’em. Irena pracuje bardzo dużo nad interpretacją tekstów, wymową języka francuskiego, dykcją, emisją głosu i przygotowaniem piosenek do nagrań.